Od gazowanych napojów do niepłodności

Dodano: 30 kwiecień 2018

Kobiety i mężczyźni, którzy piją więcej niż 1 puszkę gazowanych napojów dziennie, zmniejszają swoje szanse na posiadanie potomstwa.

Panie pijące co najmniej 1 puszkę coli lub innego gazowanego napoju każdego dnia mają o 25% wyższe ryzyko problemów z zajściem w ciążę. W przypadku panów prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepłodności wynosi aż 33%. Takie napoje mają wpływać na jakość nasienia oraz wywoływać wcześniejszą menstruację.

To wnioski z badania przeprowadzonego przez ekspertów z Boston University School of Medicine. Po zgromadzeniu danych od prawie 4 tys. kobiet w wieku 21-45 lat i 1045 mężczyzn, którzy byli ich partnerami, badacze przeanalizowali nawyki ochotniczek i ochotników - zwłaszcza spożywaną przez nich ilość napojów gazowanych. Okazało się, że nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka (otyłość, kofeina, alkohol, nikotyna i niezdrowa dieta) napoje gazowane znacząco wpływały na możliwość zajścia w ciążę.

W Stanach Zjednoczonych problem niepłodności dotyka 15% par, a wydatki na terapię wynoszą ok. 5 mld dolarów rocznie. Zdaniem autorów badania wykluczenie z diety napojów gazowanych to prosty i tani sposób na zwiększenie szans na poczęcie dziecka.

Niepłodność to kolejny problem zdrowotny, który powiązano ze spożywaniem napojów gazowanych. Udowodniono już ich udział w rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca typu 2, alzheimer i choroby serca.

Źródło: Epidemiology, 2018; doi: 10.1097/EDE.0000000000000812

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store