Od gazowanych napojów do niepłodności

Dodano: 30 kwiecień 2018

Kobiety i mężczyźni, którzy piją więcej niż 1 puszkę gazowanych napojów dziennie, zmniejszają swoje szanse na posiadanie potomstwa.

Panie pijące co najmniej 1 puszkę coli lub innego gazowanego napoju każdego dnia mają o 25% wyższe ryzyko problemów z zajściem w ciążę. W przypadku panów prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepłodności wynosi aż 33%. Takie napoje mają wpływać na jakość nasienia oraz wywoływać wcześniejszą menstruację.

To wnioski z badania przeprowadzonego przez ekspertów z Boston University School of Medicine. Po zgromadzeniu danych od prawie 4 tys. kobiet w wieku 21-45 lat i 1045 mężczyzn, którzy byli ich partnerami, badacze przeanalizowali nawyki ochotniczek i ochotników - zwłaszcza spożywaną przez nich ilość napojów gazowanych. Okazało się, że nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka (otyłość, kofeina, alkohol, nikotyna i niezdrowa dieta) napoje gazowane znacząco wpływały na możliwość zajścia w ciążę.

W Stanach Zjednoczonych problem niepłodności dotyka 15% par, a wydatki na terapię wynoszą ok. 5 mld dolarów rocznie. Zdaniem autorów badania wykluczenie z diety napojów gazowanych to prosty i tani sposób na zwiększenie szans na poczęcie dziecka.

Niepłodność to kolejny problem zdrowotny, który powiązano ze spożywaniem napojów gazowanych. Udowodniono już ich udział w rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca typu 2, alzheimer i choroby serca.

Źródło: Epidemiology, 2018; doi: 10.1097/EDE.0000000000000812

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store