Niebezpieczny lek na parkinsona?

Dodano: 27 maj 2018

Nowe lekarstwo, które miało łagodzić zaburzenia psychotyczne u pacjentów z chorobą Parkinsona, może wykazywać działania niepożądane.

To miał być przełom: lekarstwo, które pomoże chorym na parkinsona pokonać lęki i psychozy. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w 2016 r. do obrotu lek zawierający pimawanserynę, ulegając tym samym namowom organizacji, na których wyniki badania zrobiły spore wrażenie1. Opierało się ono na sześciotygodniowej obserwacji 199 ochotników z objawami psychotycznymi, którym podawano pimawanserynę lub placebo. Badanie było sponsorowane przez producenta leku2.

Nie minął jednak rok od wypuszczenia go na rynek, a coraz więcej opiekunów i lekarzy zgłaszało wystąpienie u pacjentów bezsenności, zmęczenia, nudności, zaburzeń równowagi i upadków. U ponad 1000 pacjentów objawy psychozy wcale nie ustąpiły. Organizacja non-profit The QuarterWatch powiązała stosowanie nowego leku na parkinsona z 244 przypadkami zgonów3. Jednocześnie na początku 2018 r. opublikowano metaanalizę badań poświęconych pimawanserynie, z której wynika, że nowe lekarstwo rzeczywiście pomaga chorym na parkinsona. Raport ten przygotowali niezależni eksperci4.

Póki co, FDA zaleca ostrożność podczas stosowania nowego leku. Niezależnie od tego trwają badania nad skutecznością tego samego preparatu w leczeniu psychozy u pacjentów z chorobą Alzheimera5.

Choroba Parkinsona dotyka rocznie 50 tys. Amerykanów. U ok. 50% z nich rozwijają się objawy psychozy. W Polsce na parkinsona choruje ok. 70-100 tys. osób.

Bibliografia

  1. goo.gl/rWuwJV
  2. Cummings J, Isaacson S, Mills R, Williams H, Chi-Burris K, Corbett A, Dhall R, Ballard C. Pimavanserin for patients with Parkinson's disease psychosis: a randomised, placebo-controlled phase 3 trial. Lancet. 2014 Feb 8;383(9916):533-40. doi: 10.1016/S0140-6736(13)62106-6. Epub 2013 Nov 1. Erratum in: Lancet. 2014 Jul 5;384(9937):28.
  3. goo.gl/YHxK5H
  4. Innov Clin Neurosci. 2018 Feb 1; 15(1-2): 16-22.
  5. Lancet Neurol. 2018 Mar;17(3):213-222. doi: 10.1016/S1474-4422(18)30039-5.

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store