Narcyz i rak

Dodano: 5 czerwiec 2018

Niepozorny kwiat może odegrać ważną rolę w leczeniu raka. Od wieków stosowany jest w medycynie ludowej, teraz zwrócił na siebie uwagę naukowców.

Badacze z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli i Uniwersytetu w Strasburgu odkryli w narcyzach składnik, który pobudza komórki naszego organizmu do aktywności przeciwnowotworowej: guz zostaje odcięty od dostaw odżywczych składników i obumiera. Substancja ta to hemantamina, alkaloid, który wpływa na produkcję białek niezbędnych rakowi do rozwoju.

Zdaniem ekspertów to pierwsze badanie, które tłumaczy mechanizmy zwalczania guzów przez narcyzy na poziomie cząsteczkowym.

Hemantamina nie jest pierwszym alkaloidem wykorzystywanym w medycynie. Morfina, chinina i efedryna to również substancje pochodzenia roślinnego.

Uwaga! Mimo że hemantamina pomyślnie przeszła testy właściwości przeciwnowotworowych, nie oznacza to, że powinniśmy jeść narcyzy i żonkile. Kwiaty te zawierają toksyczne substancje, które mogą być groźne dla zdrowia.

Źródło: Structure, 2018; 26: 416-25

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store