Narcyz i rak

Dodano: 5 czerwiec 2018

Niepozorny kwiat może odegrać ważną rolę w leczeniu raka. Od wieków stosowany jest w medycynie ludowej, teraz zwrócił na siebie uwagę naukowców.

Badacze z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli i Uniwersytetu w Strasburgu odkryli w narcyzach składnik, który pobudza komórki naszego organizmu do aktywności przeciwnowotworowej: guz zostaje odcięty od dostaw odżywczych składników i obumiera. Substancja ta to hemantamina, alkaloid, który wpływa na produkcję białek niezbędnych rakowi do rozwoju.

Zdaniem ekspertów to pierwsze badanie, które tłumaczy mechanizmy zwalczania guzów przez narcyzy na poziomie cząsteczkowym.

Hemantamina nie jest pierwszym alkaloidem wykorzystywanym w medycynie. Morfina, chinina i efedryna to również substancje pochodzenia roślinnego.

Uwaga! Mimo że hemantamina pomyślnie przeszła testy właściwości przeciwnowotworowych, nie oznacza to, że powinniśmy jeść narcyzy i żonkile. Kwiaty te zawierają toksyczne substancje, które mogą być groźne dla zdrowia.

Źródło: Structure, 2018; 26: 416-25

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store