Narcyz i rak

Dodano: 5 czerwiec 2018

Niepozorny kwiat może odegrać ważną rolę w leczeniu raka. Od wieków stosowany jest w medycynie ludowej, teraz zwrócił na siebie uwagę naukowców.

Badacze z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli i Uniwersytetu w Strasburgu odkryli w narcyzach składnik, który pobudza komórki naszego organizmu do aktywności przeciwnowotworowej: guz zostaje odcięty od dostaw odżywczych składników i obumiera. Substancja ta to hemantamina, alkaloid, który wpływa na produkcję białek niezbędnych rakowi do rozwoju.

Zdaniem ekspertów to pierwsze badanie, które tłumaczy mechanizmy zwalczania guzów przez narcyzy na poziomie cząsteczkowym.

Hemantamina nie jest pierwszym alkaloidem wykorzystywanym w medycynie. Morfina, chinina i efedryna to również substancje pochodzenia roślinnego.

Uwaga! Mimo że hemantamina pomyślnie przeszła testy właściwości przeciwnowotworowych, nie oznacza to, że powinniśmy jeść narcyzy i żonkile. Kwiaty te zawierają toksyczne substancje, które mogą być groźne dla zdrowia.

Źródło: Structure, 2018; 26: 416-25

Zobacz też:

Zobacz także

Nowa terapia białaczki

Nowa terapia białaczki

Panel doradczy przy amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) wydał już na jej temat pozytywną opinię, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie zastosowana w praktyce. Gdy to nastąpi, pacjenci będą mogli odetchnąć z ulgą.

Niepotrzebna artroskopia kolana

Niepotrzebna artroskopia kolana

Pacjent trafia na stół operacyjny. Po podaniu narkozy zasypia, a kiedy znów się budzi, widzi, że zabieg został przeprowadzony - świadczy o tym chociażby zaszyta rana na ciele. Pytany później przez lekarza potwierdza, że operacja faktycznie poprawiła jakość jego życia. Nie wie jednak, że tak naprawdę zabieg wcale nie miał miejsca.

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Sąd wydał decyzję w sprawie zadośćuczynienia dla rodziców dziecka, które w wyniku błędów lekarskich urodziło się niepełnosprawne. Wyrok zapadł po 9 latach od złożenia wniosku.

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Międzynarodowy Dzień Raka Nerki to okazja do poznania bliżej choroby, która we wczesnej fazie przebiega niemal bezobjawowo.

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła spędzanie zbyt długiego czasu na grach komputerowych do listy chorób, zaburzeń i uzależnień.

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Koncern, który opatentował edycję genów metodą CRISPR, nie może przebadać nowej terapii.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store