Chemia domowa niebezpieczna jak papierosy

Dodano: 6 czerwiec 2018

Składniki produktów do czyszczenia wyniszczają płuca w takim samym stopniu, co 1 paczka papierosów dziennie.

Wdychanie oparów z chemii domowej każdego dnia może powodować zmiany w płucach, prowadzące do problemów z oddychaniem, a nawet astmy - alarmują naukowcy z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia).

Kobiety, które stosują takie produkty regularnie (pracując w firmie sprzątającej lub też czyszcząc powierzchnie we własnym domu), mają obniżoną wydolność płuc w stopniu podobnym, co palaczki z 20-letnim stażem, wypalające 1 paczkę papierosów dziennie.

Eksperci monitorowali stan zdrowia 6 230 ochotników, którzy codziennie stosowali chemię gospodarczą w domu lub wykonując obowiązki zawodowe. Badanie trwało 20 lat.

Oistein Svanes, który należał do zespołu, twierdzi, że wyniki nie są dla niego zaskoczeniem.

- Mówimy przecież o wdychaniu cząsteczek środków, które mają za zadanie odkazić np. powierzchnię podłogi - stwierdził.

Co ciekawe, obserwacje te nie znajdują potwierdzenia w przypadku mężczyzn. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że to kobiety stanowią większość zatrudnionych w firmach sprzątających oraz dbają o czystość domu.

Zdaniem naukowców stosowanie niektórych produktów chemii domowej jest zbędne i z powodzeniem może zostać zastąpione czyszczeniem naturalnymi kosmetykami gospodarczymi lub nawet samą wodą.

Źródło: Am J Respir Crit Care Med, 2018 Feb 16

Zobacz też:

Zobacz także

Nowa terapia białaczki

Nowa terapia białaczki

Panel doradczy przy amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) wydał już na jej temat pozytywną opinię, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie zastosowana w praktyce. Gdy to nastąpi, pacjenci będą mogli odetchnąć z ulgą.

Niepotrzebna artroskopia kolana

Niepotrzebna artroskopia kolana

Pacjent trafia na stół operacyjny. Po podaniu narkozy zasypia, a kiedy znów się budzi, widzi, że zabieg został przeprowadzony - świadczy o tym chociażby zaszyta rana na ciele. Pytany później przez lekarza potwierdza, że operacja faktycznie poprawiła jakość jego życia. Nie wie jednak, że tak naprawdę zabieg wcale nie miał miejsca.

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Sąd wydał decyzję w sprawie zadośćuczynienia dla rodziców dziecka, które w wyniku błędów lekarskich urodziło się niepełnosprawne. Wyrok zapadł po 9 latach od złożenia wniosku.

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Międzynarodowy Dzień Raka Nerki to okazja do poznania bliżej choroby, która we wczesnej fazie przebiega niemal bezobjawowo.

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła spędzanie zbyt długiego czasu na grach komputerowych do listy chorób, zaburzeń i uzależnień.

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Koncern, który opatentował edycję genów metodą CRISPR, nie może przebadać nowej terapii.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store