Raka nerki w czasie ciąży można leczyć

Dodano: 7 czerwiec 2018

U 1 na 1000 ciężarnych diagnozuje się nowotwór nerki. Usunięcie guza rozwiązuje problem, jednak lekarze muszą wybrać moment, kiedy operacja nie będzie stanowiła zagrożenia dla matki i dziecka.

Jeżeli rak zostanie wykryty w I trymestrze ciąży, najlepszym rozwiązaniem jest poczekać do 22. tygodnia. W czasie III trymestru zabieg nie stanowi zagrożenia dla płodu. Największe ryzyko wiąże się z II trymestrem: operacja może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Inną możliwością jest laparoskopia, zabieg wziernikowania jamy brzusznej z możliwością natychmiastowego przeprowadzenia niektórych terapii. Laparoskopia jest mniej inwazyjna niż operacja, dlatego pacjentka szybciej wraca do domu. Niestety, nie jest on dobrym rozwiązaniem dla każdej ciężarnej ze zdiagnozowanym rakiem nerki - zwiększa ryzyko uszkodzenia macicy. Dlatego też to lekarze podejmują decyzję o wyborze terapii.

Źródło: M. Hrab, K. Olek-Hrab, A. Antczak, Z. Kwias: Rak nerki u pacjentki w okresie ciąży - opis przypadku i przegląd literatury. Przegląd Urologiczny 2013/3 (79)

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store