Raka nerki w czasie ciąży można leczyć

Dodano: 7 czerwiec 2018

U 1 na 1000 ciężarnych diagnozuje się nowotwór nerki. Usunięcie guza rozwiązuje problem, jednak lekarze muszą wybrać moment, kiedy operacja nie będzie stanowiła zagrożenia dla matki i dziecka.

Jeżeli rak zostanie wykryty w I trymestrze ciąży, najlepszym rozwiązaniem jest poczekać do 22. tygodnia. W czasie III trymestru zabieg nie stanowi zagrożenia dla płodu. Największe ryzyko wiąże się z II trymestrem: operacja może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Inną możliwością jest laparoskopia, zabieg wziernikowania jamy brzusznej z możliwością natychmiastowego przeprowadzenia niektórych terapii. Laparoskopia jest mniej inwazyjna niż operacja, dlatego pacjentka szybciej wraca do domu. Niestety, nie jest on dobrym rozwiązaniem dla każdej ciężarnej ze zdiagnozowanym rakiem nerki - zwiększa ryzyko uszkodzenia macicy. Dlatego też to lekarze podejmują decyzję o wyborze terapii.

Źródło: M. Hrab, K. Olek-Hrab, A. Antczak, Z. Kwias: Rak nerki u pacjentki w okresie ciąży - opis przypadku i przegląd literatury. Przegląd Urologiczny 2013/3 (79)

Zobacz też:

Zobacz także

Nowa terapia białaczki

Nowa terapia białaczki

Panel doradczy przy amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) wydał już na jej temat pozytywną opinię, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie zastosowana w praktyce. Gdy to nastąpi, pacjenci będą mogli odetchnąć z ulgą.

Niepotrzebna artroskopia kolana

Niepotrzebna artroskopia kolana

Pacjent trafia na stół operacyjny. Po podaniu narkozy zasypia, a kiedy znów się budzi, widzi, że zabieg został przeprowadzony - świadczy o tym chociażby zaszyta rana na ciele. Pytany później przez lekarza potwierdza, że operacja faktycznie poprawiła jakość jego życia. Nie wie jednak, że tak naprawdę zabieg wcale nie miał miejsca.

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Sąd wydał decyzję w sprawie zadośćuczynienia dla rodziców dziecka, które w wyniku błędów lekarskich urodziło się niepełnosprawne. Wyrok zapadł po 9 latach od złożenia wniosku.

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Międzynarodowy Dzień Raka Nerki to okazja do poznania bliżej choroby, która we wczesnej fazie przebiega niemal bezobjawowo.

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła spędzanie zbyt długiego czasu na grach komputerowych do listy chorób, zaburzeń i uzależnień.

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Koncern, który opatentował edycję genów metodą CRISPR, nie może przebadać nowej terapii.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store