Raka nerki w czasie ciąży można leczyć

Dodano: 7 czerwiec 2018

U 1 na 1000 ciężarnych diagnozuje się nowotwór nerki. Usunięcie guza rozwiązuje problem, jednak lekarze muszą wybrać moment, kiedy operacja nie będzie stanowiła zagrożenia dla matki i dziecka.

Jeżeli rak zostanie wykryty w I trymestrze ciąży, najlepszym rozwiązaniem jest poczekać do 22. tygodnia. W czasie III trymestru zabieg nie stanowi zagrożenia dla płodu. Największe ryzyko wiąże się z II trymestrem: operacja może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Inną możliwością jest laparoskopia, zabieg wziernikowania jamy brzusznej z możliwością natychmiastowego przeprowadzenia niektórych terapii. Laparoskopia jest mniej inwazyjna niż operacja, dlatego pacjentka szybciej wraca do domu. Niestety, nie jest on dobrym rozwiązaniem dla każdej ciężarnej ze zdiagnozowanym rakiem nerki - zwiększa ryzyko uszkodzenia macicy. Dlatego też to lekarze podejmują decyzję o wyborze terapii.

Źródło: M. Hrab, K. Olek-Hrab, A. Antczak, Z. Kwias: Rak nerki u pacjentki w okresie ciąży - opis przypadku i przegląd literatury. Przegląd Urologiczny 2013/3 (79)

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store