CRISPR: od edycji genów, do raka?

Dodano: 12 czerwiec 2018

2 badania wskazują, że nowatorska metoda leczenia zaburzeń genetycznych może zwiększać ryzyko nowotworów.

CRISPR to nadzieja na wyleczenie wielu chorób. Została opracowana na podstawie naturalnej reakcji niektórych mikroorganizmów: jeśli przeżyją one atak wirusa, "odcinają" fragment jego kodu genetycznego i przyczepiają do swojego, aby w przyszłości móc rozpoznać wroga. Edycja genów metodą CRISPR polega na wycięciu konkretnego fragmentu DNA (np. odpowiedzialnego za produkcję łez) i zastąpieniu go pożądanym. W ten sposób udało się już wielokrotnie złagodzić objawy nieuleczalnych chorób genetycznych. Teraz jednak okazuje się, że CRISPR może szkodzić.

Dwa niezależne badania preprowadzone przez ekspertów z Instytutu Karolinska i przez koncern Novartis sugerują, że w komórkach organizmu poddanych terapii metodą CRISPR zachodzą zmiany, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badanie na komórkach tkanki oka, natomiast koncern skupił się na pluripotencjalnych komórkach macierzystych.

Zdaniem obu zespołów, kiedy dochodzi do przecięcia łańcucha DNA, aktywuje się gen p53, którego zadaniem jest rozpocząć proces obumierania komórki. W związku z tym, jedynie komórki z wadliwym genem są w stanie oprzeć się procesowi apoptozy (śmierci) - oznacza to, że będą namnażać się bez kontroli, co jest cechą nowotworów.

Konieczne są dodatkowe badania, które potwierdzą ewentualną zależność między terapią CRISPR i rakiem.

Bibliografia

  1. Nature Methods, volume 14, pages 547-548 (2017)
  2. https://doi.org/10.1101/243345

Zobacz też:

Zobacz także

Nowa terapia białaczki

Nowa terapia białaczki

Panel doradczy przy amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) wydał już na jej temat pozytywną opinię, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie zastosowana w praktyce. Gdy to nastąpi, pacjenci będą mogli odetchnąć z ulgą.

Niepotrzebna artroskopia kolana

Niepotrzebna artroskopia kolana

Pacjent trafia na stół operacyjny. Po podaniu narkozy zasypia, a kiedy znów się budzi, widzi, że zabieg został przeprowadzony - świadczy o tym chociażby zaszyta rana na ciele. Pytany później przez lekarza potwierdza, że operacja faktycznie poprawiła jakość jego życia. Nie wie jednak, że tak naprawdę zabieg wcale nie miał miejsca.

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Szpital zapłaci za trwałe kalectwo dziecka

Sąd wydał decyzję w sprawie zadośćuczynienia dla rodziców dziecka, które w wyniku błędów lekarskich urodziło się niepełnosprawne. Wyrok zapadł po 9 latach od złożenia wniosku.

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Międzynarodowy Dzień Raka Nerki to okazja do poznania bliżej choroby, która we wczesnej fazie przebiega niemal bezobjawowo.

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

WHO: od gier komputerowych można się uzależnić

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła spędzanie zbyt długiego czasu na grach komputerowych do listy chorób, zaburzeń i uzależnień.

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Wstrzymano badanie nad edycją genów

Koncern, który opatentował edycję genów metodą CRISPR, nie może przebadać nowej terapii.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store