CRISPR: od edycji genów, do raka?

Dodano: 12 czerwiec 2018

2 badania wskazują, że nowatorska metoda leczenia zaburzeń genetycznych może zwiększać ryzyko nowotworów.

CRISPR to nadzieja na wyleczenie wielu chorób. Została opracowana na podstawie naturalnej reakcji niektórych mikroorganizmów: jeśli przeżyją one atak wirusa, "odcinają" fragment jego kodu genetycznego i przyczepiają do swojego, aby w przyszłości móc rozpoznać wroga. Edycja genów metodą CRISPR polega na wycięciu konkretnego fragmentu DNA (np. odpowiedzialnego za produkcję łez) i zastąpieniu go pożądanym. W ten sposób udało się już wielokrotnie złagodzić objawy nieuleczalnych chorób genetycznych. Teraz jednak okazuje się, że CRISPR może szkodzić.

Dwa niezależne badania preprowadzone przez ekspertów z Instytutu Karolinska i przez koncern Novartis sugerują, że w komórkach organizmu poddanych terapii metodą CRISPR zachodzą zmiany, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badanie na komórkach tkanki oka, natomiast koncern skupił się na pluripotencjalnych komórkach macierzystych.

Zdaniem obu zespołów, kiedy dochodzi do przecięcia łańcucha DNA, aktywuje się gen p53, którego zadaniem jest rozpocząć proces obumierania komórki. W związku z tym, jedynie komórki z wadliwym genem są w stanie oprzeć się procesowi apoptozy (śmierci) - oznacza to, że będą namnażać się bez kontroli, co jest cechą nowotworów.

Konieczne są dodatkowe badania, które potwierdzą ewentualną zależność między terapią CRISPR i rakiem.

Bibliografia

  1. Nature Methods, volume 14, pages 547-548 (2017)
  2. https://doi.org/10.1101/243345

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store