CRISPR: od edycji genów, do raka?

Dodano: 12 czerwiec 2018

2 badania wskazują, że nowatorska metoda leczenia zaburzeń genetycznych może zwiększać ryzyko nowotworów.

CRISPR to nadzieja na wyleczenie wielu chorób. Została opracowana na podstawie naturalnej reakcji niektórych mikroorganizmów: jeśli przeżyją one atak wirusa, "odcinają" fragment jego kodu genetycznego i przyczepiają do swojego, aby w przyszłości móc rozpoznać wroga. Edycja genów metodą CRISPR polega na wycięciu konkretnego fragmentu DNA (np. odpowiedzialnego za produkcję łez) i zastąpieniu go pożądanym. W ten sposób udało się już wielokrotnie złagodzić objawy nieuleczalnych chorób genetycznych. Teraz jednak okazuje się, że CRISPR może szkodzić.

Dwa niezależne badania preprowadzone przez ekspertów z Instytutu Karolinska i przez koncern Novartis sugerują, że w komórkach organizmu poddanych terapii metodą CRISPR zachodzą zmiany, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badanie na komórkach tkanki oka, natomiast koncern skupił się na pluripotencjalnych komórkach macierzystych.

Zdaniem obu zespołów, kiedy dochodzi do przecięcia łańcucha DNA, aktywuje się gen p53, którego zadaniem jest rozpocząć proces obumierania komórki. W związku z tym, jedynie komórki z wadliwym genem są w stanie oprzeć się procesowi apoptozy (śmierci) - oznacza to, że będą namnażać się bez kontroli, co jest cechą nowotworów.

Konieczne są dodatkowe badania, które potwierdzą ewentualną zależność między terapią CRISPR i rakiem.

Bibliografia

  1. Nature Methods, volume 14, pages 547-548 (2017)
  2. https://doi.org/10.1101/243345

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store