Nadzieja na leki dla nieuleczalnie chorych

Dodano: 14 czerwiec 2018

W Stanach Zjednoczonych śmiertelnie chorzy pacjenci, wobec których wszelkie dostępne terapie okazały się nieskuteczne, zyskają możliwość przyjmowania leków, zanim te pojawią się na rynku.

Pod koniec maja prezydent Donald Trump podpisał dokumenty, na mocy których wielu pacjentów zyska nadzieję na wyleczenie. Dotychczas, by zyskać możliwość eksperymentalnej terapii, chorzy mogli jedynie zgłosić się na ochotników w badaniach klinicznych - a nie wszyscy byli przyjmowani ze względu na kryteria.

Teraz wystarczy, by lek przeszedł testy bezpieczeństwa i został zgłoszony do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) - nawet nie jest konieczna jej decyzja, a jedynie informacja, że postępowanie zmierza ku wystawieniu pozytywnej opinii. W ten sposób nieuleczalnie chore osoby zyskają wcześniejszy dostęp do nowych terapii. A wielu pacjentów prawdopodobnie nie dożyłoby dopuszczenia leku do obiegu dotychczasową drogą administracyjną.

Wiadomość ta, chociaż daje nadzieję tysiacom chorych, rodzi też pewne obawy. Ze stosowaniem każdego leku wiąże się wiele możliwych działań niepożądanych. Producenci farmaceutyków nadal więc będą zmuszeni je odnotowywać i zgłaszać właściwym organom, ale jedynie raz do roku.

Źródło: goo.gl/bGopVU

Zobacz także

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Osoby leczące farmakologicznie bezsenność są bardziej narażone na wysokie ciśnienie - co oczywiście zmusi je do przyjmowania kolejnego leku.

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store