Niezwykłe badanie pulsu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer
Dodano: 22 sierpień 2018

Jest stosowane w tradycyjnej medycynie Wschodu od tysięcy lat. Teraz naukowcy potwierdzili, że umożliwia wykrycie przyczyn zaburzeń, którymi lekarze Zachodu w ogóle się nie zajmują.

Badania wykazały, że lekarze medycyny Wschodu mogą powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia więcej niż lekarze medycyny konwencjonalnej, ponieważ biorą pod uwagę również psychiczne i duchowe uwarunkowania pacjenta. Co więcej, to właśnie umiejętność rozpoznawania różnych rytmów tętna, czyli badanie pulsu, umożliwia stwierdzenie, że chorobę wątroby albo serca spowodował stres czy zły sposób odżywiania. Lekarze Wschodu kierują się ponadto przekonaniem, że zaburzenia pracy jednego organu mogą być skutkiem niesprawności innego, a depresja i choroby o podłożu emocjonalnym wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Na czym polega badanie pulsu wg medycyny Dalekiego Wschodu?

Badanie pacjentów poprzez ocenę pulsu i oględziny jest przyjęte w ajurwedzie, medycynie chińskiej, tybetańskiej i mongolskiej. W sześciu punktach znajdujących się powyżej nadgarstków bada się częstotliwość pulsu, jego regularność, głębię, długość, szerokość, gładkość, płynność i sztywność. Medycyna konwencjonalna zajmuje się tylko zaburzeniami tętna, czyli kardiolog wkracza do akcji, gdy nie odpowiada ono częstości skurczów serca. Nie zastanawia się nad pozostałymi parametrami uwzględnianymi w medycynie Wschodu, z oczywistych powodów nawet ich nie zna. Dodajmy, że lekarze indyjscy, aby zdobyć umiejętność badania pulsu, pogłębiają wiedzę przez wiele lat, a dyplom otrzymują dopiero po postawieniu 80 trafnych diagnoz.

Czy mamy wierzyć w diagnozę na podstawie badania pulsu?

To pytanie zadali sobie naukowcy, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment z udziałem dwudziestu lekarzy ajurwedyjskich. Każdy z nich miał samodzielnie przebadać tę samą grupę pacjentów. Oględzinom poddano również języki chorych, co jest procedurą standardową. Diagnozy poszczególnych lekarzy w odniesieniu do każdego pacjenta były niemal identyczne, a ich trafność potwierdziły badania przeprowadzone metodami stosowanymi w medycynie zachodniej. Zgodność rozpoznań lekarzy ajurwedyjskich na podstawie badania pulsu wyniosła ponad 80%, co zostało potwierdzone przez badaczy ze School of Nursing na University of Hong Kong2.

Bibliografia

  1. Kurande V.H. et al., Ayurveda Integr Med. 2013
  2. Anson Chui Yan Tang et al., Evid Based Complement Alternat Med., 2012
Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store