Niezwykłe badanie pulsu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer
Dodano: 22 sierpień 2018

Jest stosowane w tradycyjnej medycynie Wschodu od tysięcy lat. Teraz naukowcy potwierdzili, że umożliwia wykrycie przyczyn zaburzeń, którymi lekarze Zachodu w ogóle się nie zajmują.

Badania wykazały, że lekarze medycyny Wschodu mogą powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia więcej niż lekarze medycyny konwencjonalnej, ponieważ biorą pod uwagę również psychiczne i duchowe uwarunkowania pacjenta. Co więcej, to właśnie umiejętność rozpoznawania różnych rytmów tętna, czyli badanie pulsu, umożliwia stwierdzenie, że chorobę wątroby albo serca spowodował stres czy zły sposób odżywiania. Lekarze Wschodu kierują się ponadto przekonaniem, że zaburzenia pracy jednego organu mogą być skutkiem niesprawności innego, a depresja i choroby o podłożu emocjonalnym wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Na czym polega badanie pulsu wg medycyny Dalekiego Wschodu?

Badanie pacjentów poprzez ocenę pulsu i oględziny jest przyjęte w ajurwedzie, medycynie chińskiej, tybetańskiej i mongolskiej. W sześciu punktach znajdujących się powyżej nadgarstków bada się częstotliwość pulsu, jego regularność, głębię, długość, szerokość, gładkość, płynność i sztywność. Medycyna konwencjonalna zajmuje się tylko zaburzeniami tętna, czyli kardiolog wkracza do akcji, gdy nie odpowiada ono częstości skurczów serca. Nie zastanawia się nad pozostałymi parametrami uwzględnianymi w medycynie Wschodu, z oczywistych powodów nawet ich nie zna. Dodajmy, że lekarze indyjscy, aby zdobyć umiejętność badania pulsu, pogłębiają wiedzę przez wiele lat, a dyplom otrzymują dopiero po postawieniu 80 trafnych diagnoz.

Czy mamy wierzyć w diagnozę na podstawie badania pulsu?

To pytanie zadali sobie naukowcy, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment z udziałem dwudziestu lekarzy ajurwedyjskich. Każdy z nich miał samodzielnie przebadać tę samą grupę pacjentów. Oględzinom poddano również języki chorych, co jest procedurą standardową. Diagnozy poszczególnych lekarzy w odniesieniu do każdego pacjenta były niemal identyczne, a ich trafność potwierdziły badania przeprowadzone metodami stosowanymi w medycynie zachodniej. Zgodność rozpoznań lekarzy ajurwedyjskich na podstawie badania pulsu wyniosła ponad 80%, co zostało potwierdzone przez badaczy ze School of Nursing na University of Hong Kong2.

Bibliografia

  1. Kurande V.H. et al., Ayurveda Integr Med. 2013
  2. Anson Chui Yan Tang et al., Evid Based Complement Alternat Med., 2012

Zobacz także

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Niedobór cynku powiązano z epidemią autyzmu

Niedobór cynku powiązano z epidemią autyzmu

Według specjalistów ten minerał może być kluczem do zapobiegania i leczenia autyzmu.

Niebieskie światło chroni przed chorobami serca

Niebieskie światło chroni przed chorobami serca

30 min dziennie ekspozycji na niebieskie światło działa tak samo jak leki przeciwnadciśnieniowe.

Dieta ketogeniczna zapobiega demencji

Dieta ketogeniczna zapobiega demencji

Już 4 miesiące diety zmniejszają ryzyko alzheimera i innych neurodegeneracyjnych chorób wieku starczego.

Kolejny pacjent wyleczony z HIV

Kolejny pacjent wyleczony z HIV

Po 10 latach od pierwszego doniesienia naukowcy ogłosili, że udało się wyleczyć z HIV drugą osobę.

Cynk i czekolada dbają o młodość

Cynk i czekolada dbają o młodość

Cynk pomoże Ci dłużej zachować młodość, a jego dobroczynne właściwości jeszcze zwiększają swoją moc w towarzystwie czekolady.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store