Niezwykłe badanie pulsu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer
Dodano: 22 sierpień 2018

Jest stosowane w tradycyjnej medycynie Wschodu od tysięcy lat. Teraz naukowcy potwierdzili, że umożliwia wykrycie przyczyn zaburzeń, którymi lekarze Zachodu w ogóle się nie zajmują.

Badania wykazały, że lekarze medycyny Wschodu mogą powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia więcej niż lekarze medycyny konwencjonalnej, ponieważ biorą pod uwagę również psychiczne i duchowe uwarunkowania pacjenta. Co więcej, to właśnie umiejętność rozpoznawania różnych rytmów tętna, czyli badanie pulsu, umożliwia stwierdzenie, że chorobę wątroby albo serca spowodował stres czy zły sposób odżywiania. Lekarze Wschodu kierują się ponadto przekonaniem, że zaburzenia pracy jednego organu mogą być skutkiem niesprawności innego, a depresja i choroby o podłożu emocjonalnym wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Na czym polega badanie pulsu wg medycyny Dalekiego Wschodu?

Badanie pacjentów poprzez ocenę pulsu i oględziny jest przyjęte w ajurwedzie, medycynie chińskiej, tybetańskiej i mongolskiej. W sześciu punktach znajdujących się powyżej nadgarstków bada się częstotliwość pulsu, jego regularność, głębię, długość, szerokość, gładkość, płynność i sztywność. Medycyna konwencjonalna zajmuje się tylko zaburzeniami tętna, czyli kardiolog wkracza do akcji, gdy nie odpowiada ono częstości skurczów serca. Nie zastanawia się nad pozostałymi parametrami uwzględnianymi w medycynie Wschodu, z oczywistych powodów nawet ich nie zna. Dodajmy, że lekarze indyjscy, aby zdobyć umiejętność badania pulsu, pogłębiają wiedzę przez wiele lat, a dyplom otrzymują dopiero po postawieniu 80 trafnych diagnoz.

Czy mamy wierzyć w diagnozę na podstawie badania pulsu?

To pytanie zadali sobie naukowcy, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment z udziałem dwudziestu lekarzy ajurwedyjskich. Każdy z nich miał samodzielnie przebadać tę samą grupę pacjentów. Oględzinom poddano również języki chorych, co jest procedurą standardową. Diagnozy poszczególnych lekarzy w odniesieniu do każdego pacjenta były niemal identyczne, a ich trafność potwierdziły badania przeprowadzone metodami stosowanymi w medycynie zachodniej. Zgodność rozpoznań lekarzy ajurwedyjskich na podstawie badania pulsu wyniosła ponad 80%, co zostało potwierdzone przez badaczy ze School of Nursing na University of Hong Kong2.

Bibliografia

  1. Kurande V.H. et al., Ayurveda Integr Med. 2013
  2. Anson Chui Yan Tang et al., Evid Based Complement Alternat Med., 2012
Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store