Sposób na piegi

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer
Dodano: 23 sierpień 2018

Skłonność do występowania piegów jest dziedziczna, niemniej dla osób, które wolałyby ich nie mieć, naukowcy mają dobrą wiadomość.

Piegi to naturalna reakcja skóry na słońce, ale nie wszyscy traktują je jako uroczą ozdobę. Wiele kobiet rozpoczyna wakacje z obawami, że ich nos i policzki znowu będą pełne brązowych kropek. Za powstawanie piegów odpowiada melanina, barwnik wytwarzany przez melanocyty (komórki pigmentowe w naszej skórze), który zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, z włosami koloru blond lub rudymi, nie rozkłada się równomiernie, tylko tworzy skupiska, przede wszystkim na twarzy i dekolcie.

Jeśli nie jesteśmy fanami piegów, możemy usunąć je lub uczynić mniej widocznymi nawet w warunkach domowych. Pomocne okażą się czerwone porzeczki. Zawarte w tych owocach kwasy oraz witamina C działają delikatnie złuszczająco na naskórek i rozjaśniają przebarwienia1. Porzeczki zawierają ponadto duże ilości witaminy B3, która wyrównuje koloryt skóry i odpowiada za równomierne rozłożenie pigmentu. Zapobiega także pękaniu powierzchownych naczynek, co często występuje u osób o jasnej, wrażliwej na słońce karnacji2.

Skuteczne maseczki przeciw piegom

1. Rozgniatamy dwie łyżki czerwonych porzeczek i dodajemy do nich mąkę ziemniaczaną w takiej proporcji, by uzyskać gęstą papkę, którą następnie nakładamy na twarz na 15 min, po czym spłukujemy ją letnią wodą.

2. Do rozgniecionych pięciu łyżek czerwonych porzeczek dodajemy łyżkę gęstego miodu, dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz na 15 min. Maseczkę zmywamy wodą, po czym skórę twarzy przecieramy sokiem z połówki cytryny, rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1.

3. Dwie łyżki rozgniecionych owoców porzeczki łączymy z pianą ubitą z jednego białka i powstałą papkę nakładamy na twarz. Po 15 min zmywamy ją ciepłą wodą. Wszystkie maseczki powinniśmy nakładać 2-3 razy w tygodniu. Jednak na efekt trzeba poczekać kilka tygodni.

Bibliografia

  1. Kurande V.H. et al., Ayurveda Integr Med. 2013
  2. Anson Chui Yan Tang et al., Evid Based Complement Alternat Med., 2012
  3. http://herbadium.pl/medycyna-chinska/diagnoza-w-tradycyjnej-medycynie-chinskiej#ixzz5FDUGlcLz
Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store