Sposób na piegi

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer
Dodano: 23 sierpień 2018

Skłonność do występowania piegów jest dziedziczna, niemniej dla osób, które wolałyby ich nie mieć, naukowcy mają dobrą wiadomość.

Piegi to naturalna reakcja skóry na słońce, ale nie wszyscy traktują je jako uroczą ozdobę. Wiele kobiet rozpoczyna wakacje z obawami, że ich nos i policzki znowu będą pełne brązowych kropek. Za powstawanie piegów odpowiada melanina, barwnik wytwarzany przez melanocyty (komórki pigmentowe w naszej skórze), który zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, z włosami koloru blond lub rudymi, nie rozkłada się równomiernie, tylko tworzy skupiska, przede wszystkim na twarzy i dekolcie.

Jeśli nie jesteśmy fanami piegów, możemy usunąć je lub uczynić mniej widocznymi nawet w warunkach domowych. Pomocne okażą się czerwone porzeczki. Zawarte w tych owocach kwasy oraz witamina C działają delikatnie złuszczająco na naskórek i rozjaśniają przebarwienia1. Porzeczki zawierają ponadto duże ilości witaminy B3, która wyrównuje koloryt skóry i odpowiada za równomierne rozłożenie pigmentu. Zapobiega także pękaniu powierzchownych naczynek, co często występuje u osób o jasnej, wrażliwej na słońce karnacji2.

Skuteczne maseczki przeciw piegom

1. Rozgniatamy dwie łyżki czerwonych porzeczek i dodajemy do nich mąkę ziemniaczaną w takiej proporcji, by uzyskać gęstą papkę, którą następnie nakładamy na twarz na 15 min, po czym spłukujemy ją letnią wodą.

2. Do rozgniecionych pięciu łyżek czerwonych porzeczek dodajemy łyżkę gęstego miodu, dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz na 15 min. Maseczkę zmywamy wodą, po czym skórę twarzy przecieramy sokiem z połówki cytryny, rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1.

3. Dwie łyżki rozgniecionych owoców porzeczki łączymy z pianą ubitą z jednego białka i powstałą papkę nakładamy na twarz. Po 15 min zmywamy ją ciepłą wodą. Wszystkie maseczki powinniśmy nakładać 2-3 razy w tygodniu. Jednak na efekt trzeba poczekać kilka tygodni.

Bibliografia

  1. Kurande V.H. et al., Ayurveda Integr Med. 2013
  2. Anson Chui Yan Tang et al., Evid Based Complement Alternat Med., 2012
  3. http://herbadium.pl/medycyna-chinska/diagnoza-w-tradycyjnej-medycynie-chinskiej#ixzz5FDUGlcLz
Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store