Mleko następne i koncerny

Dodano: 27 czerwiec 2018

Wytwórcy produktów mlecznych dla dzieci i niemowląt zostali oskarżeni o wprowadzanie w błąd. Wielu rodziców zdecydowało się na zakup kaszek, które nie tylko nie były potrzebne, ale czasem wręcz niedostosowane do potrzeb dziecka.

Producenci mleka następnego i kaszek dla niemowląt składają deklaracje, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Nawet etykieta "Polecane przez pediatrów" może być tylko chwytem marketingowym. Co prawda istnieją produkty zalecane przez towarzystwa pediatryczne, jednak ich członkowie proponują raczej podawanie prawdziwego mleka, a produktów dedykowanych jedynie wtedy, gdy matka sama nie ma pokarmu.

Zdaniem ekspertów z New York University's College of Global Public Health działania marketingowe producentów kaszek mlecznych "osłabiają dobroczynny wpływ diety na młode organizmy".

To nie pierwsza tego typu sytuacja. Wcześniej producenci kaszek mlecznych zostali oskarżeni o wprowadzanie w błąd kobiet karmiących, sugerując, że ich produkty są lepsze niż mleko matki. Z opublikowanego natomiast przez amerykańskich naukowców badania dowiadujemy się, że wiele produktów dedykowanych dzieciom w wieku 3 lat nie odpowiada potrzebom żywieniowym na tym etapie rozwoju.

Ale błędne deklaracje co do zaleceń to nic w porównaniu ze składem takich mieszanek. Okazało się, że wiele z nich zawiera mleko w proszku, syrop glukozowo-fruktozowy, niedozwolone oleje roślinne lub też sód i białko w nieprawidłowych proporcjach.

Autorzy pracy kierują apel do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) z prośbą o kampanię uświadamiającą skierowaną do rodziców oraz o odpowiednie regulacje co do dopuszczalnych działań marketingowych.

Źródło: Prev Med, 2018; 109: 11-16

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store