Mleko następne i koncerny

Dodano: 27 czerwiec 2018

Wytwórcy produktów mlecznych dla dzieci i niemowląt zostali oskarżeni o wprowadzanie w błąd. Wielu rodziców zdecydowało się na zakup kaszek, które nie tylko nie były potrzebne, ale czasem wręcz niedostosowane do potrzeb dziecka.

Producenci mleka następnego i kaszek dla niemowląt składają deklaracje, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Nawet etykieta "Polecane przez pediatrów" może być tylko chwytem marketingowym. Co prawda istnieją produkty zalecane przez towarzystwa pediatryczne, jednak ich członkowie proponują raczej podawanie prawdziwego mleka, a produktów dedykowanych jedynie wtedy, gdy matka sama nie ma pokarmu.

Zdaniem ekspertów z New York University's College of Global Public Health działania marketingowe producentów kaszek mlecznych "osłabiają dobroczynny wpływ diety na młode organizmy".

To nie pierwsza tego typu sytuacja. Wcześniej producenci kaszek mlecznych zostali oskarżeni o wprowadzanie w błąd kobiet karmiących, sugerując, że ich produkty są lepsze niż mleko matki. Z opublikowanego natomiast przez amerykańskich naukowców badania dowiadujemy się, że wiele produktów dedykowanych dzieciom w wieku 3 lat nie odpowiada potrzebom żywieniowym na tym etapie rozwoju.

Ale błędne deklaracje co do zaleceń to nic w porównaniu ze składem takich mieszanek. Okazało się, że wiele z nich zawiera mleko w proszku, syrop glukozowo-fruktozowy, niedozwolone oleje roślinne lub też sód i białko w nieprawidłowych proporcjach.

Autorzy pracy kierują apel do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) z prośbą o kampanię uświadamiającą skierowaną do rodziców oraz o odpowiednie regulacje co do dopuszczalnych działań marketingowych.

Źródło: Prev Med, 2018; 109: 11-16

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store