Trzymanie za rękę łagodzi ból

Dodano: 28 czerwiec 2018

Mózgi osób trzymających się za ręce synchronizują swoją pracę. W przypadku pacjentów, taki kontakt z ukochaną osobą może zmniejszyć odczuwany ból.

Zdaniem połączonego zespołu naukowców z University of Colorado at Boulder (USA), Uniwersytetu w Hajfie (Izrael) i Instytutu Pasteura (Francja), im bliższa więź między chorym i jego towarzyszem, tym większą ulgę w bólu przyniesie trzymanie się za ręce.

U osoby, która nawiązuje z chorym więź emocjonalną (i fizyczną poprzez trzymanie za rękę) tętno, aktywność mózgu i częstotliwość oddechu są zbliżone do parametrów chorego. Fenomen ten nosi nazwę synchronizacji interpersonalnej.

22 pary z co najmniej rocznym stażem poddano badaniu EEG (aktywności fal mózgowych). W jego trakcie ochotnicy mieli przebywać w różnych pomieszczeniach lub też w jednym pokoju obok siebie, albo być razem i trzymać się za ręce. Okazało się, że już przebywanie w jednym pomieszczeniu synchronizowało pracę ich mózgów, a trzymanie się za ręce jeszcze pogłębiało tę współpracę.

Kiedy jednak któryś z partnerów odczuwał ból, a drugi nie trzymał go za rękę, więź interpersonalna słabła. Dopiero kontakt fizyczny na nowo pozwalał płucom, sercom i mózgom partnerów pracować w tym samym rytmie.

Kierujący badaniem Pavel Goldstein twierdzi, że obecność bólu zrywa niewidzialną nić między partnerami, ale trzymanie się za ręce na nowo ją odtwarza. Na pomysł przeprowadzenia eksperymentu wpadł po tym, jak zauważył, że ból u jego rodzącej żony był łagodniejszy, kiedy trzymał ją za rękę.

Autorzy badania przyznają, że nie rozumieją, jak działa ten fenomen. Jednocześnie podkreślają, że potrzebne są dodatkowe badania z udziałem osób, między którymi nie ma więzi emocjonalnych - czy i w tym przypadku trzymanie za rękę chorego złagodzi jego ból?

Źródło: Proc Natl Acad Sci USA, 2018; 115: E2528-E2537

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store