Mleko dziobaka jak antybiotyk?

Dodano: 7 lipiec 2018

W jaki sposób dziobak może nam pomóc walczyć z lekoopornymi bakteriami?

Dziobak australijski (Ornithorhynchus anatinus) uznawany jest za najbardziej osobliwe i tajemnicze zwierzę zamieszkujące naszą planetę: łączy w sobie cechy ssaka, ptaka oraz gada. Aby zachować swoje młode przy życiu, organizmy tych zwierząt wypracowały niezwykły mechanizm.

Samica dziobaka posiada gruczoły mleczne, lecz nie ma wykształconych sutków. Mleko wydzielane jest przez pory w jej skórze - maluchy zlizują je bezpośrednio z jej ciała. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia, musi więc istnieć sposób, który zabezpiecza młode przed bakteriami.

Badania przeprowadzone w 2010 r. doprowadziły do odkrycia w mleku dziobaków białka o niespotkanej do tej pory budowie przestrzennej. Dr Janet Newman wyizolowała specyficzną proteinę, a następnie zgłębiła jej strukturę. Białko wykazuje bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne, przy czym mechanizm jego działania różni się od dotychczas poznanych i wynika ze spiralnie pofałdowanej struktury molekularnej.

Dr Newman sądzi, że właśnie kształt białka ma tu kluczowe znaczenie. Aby zyskać materiał do dalszych badań, odkodowano strukturę molekularną odkrytego białka i wytworzono jego sztuczny odpowiednik. Dotychczas przeprowadzone badania są obiecujące. Gdy poznamy dokładnie mechanizm działania tej unikalnej proteiny, będziemy w stanie wyprodukować nowe antybiotyki do walki z opornymi szczepami bakterii.

Źródło: https://goo.gl/hpr622

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store