Zawał serca: jak zwiększyć szanse na przeżycie?

Dodano: 10 lipiec 2018

Jeśli trafiłeś do szpitala po ataku serca, to masz dobre rokowania na przeżycie - o ile główni kardiolodzy są gdzie indziej.

Zatkana tętnica? Pomoże stent! Z takiego założenia wychodzą lekarze. Niestety, zwiększają tym samym ryzyko śmierci pacjenta. Według ustaleń ekspertów z Harvard Medical School, im mniej ingerencji ze strony kardiologów, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent będzie żył miesiąc po zawale serca.

- Wiele interwencji medycznych nie wpływa korzystnie na śmiertelność chorych - powiedział kierujący badaniem Anupam Jena. Jego zdaniem należy zwrócić uwagę na mniejszą śmiertelność wśród pacjentów po zawale ratowanych w terminach, kiedy odbywają się konferencje kardiologiczne i głównych specjalistów z tej dziedziny nie ma w szpitalach.

Podstawą do takich wniosków była przeprowadzona przez zespół dr Jeny analiza danych dotyczących udzielania pomocy pacjentom po zawale w czasie, kiedy odbywała się największa światowa konferencja kardiologiczna oraz w innych dniach. 15% spośród hospitalizowanych w czasie konferencji nie przeżyło miesiąca od zawału. Dla porównania, odsetek śmiertelnych przypadków wśród pacjentów hospitalizowanych w innych dniach wynosił prawie 17 procent.

Źródło: J Am Heart Assoc, 2018; 7: e008230

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store