Śródmiąższe - nieznany dotąd organ

Dodano: 19 lipiec 2018

Odkryta niedawno sieć kanalików wypełniająca ludzki organizm to prawdopodobnie nierozpoznany dotąd organ. Czy sprzyja on przemieszczaniu się komórek rakowych?

Narzędzia wykorzystywane podczas endoskopii są coraz bardziej precyzyjne: pozwalają już dostrzec obiekty o mikroskopijnych rozmiarach - a to, co dzięki nim zobaczymy, może zmienić naszą wiedzę na temat ludzkiego organizmu.

Podczas rutynowej endoskopii układu pokarmowego lekarze dokonali przełomowego odkrycia: badając drogi żółciowe spodziewali się zobaczyć jednolitą tkankę. Tymczasem dostrzegli, że jest ona pokryta dziwnym wzorem. Pobrali więc próbkę i skierowali ją do patologa Neila Theise. Zaintrygowany tym odkryciem naukowiec posłużył się podobnym urządzeniem, by zajrzeć wgłąb swojego nosa. Tam również znajdowały się dziwne struktury. Theise doszedł do wniosku, że przenikają one cały organizm tworząc nieznany dotąd narząd, który ze względu na swoją budowę nie był możliwy do zbadania dostępnymi dotąd metodami.

Odkryty dzięki endoskopii organ (nazwany śródmiąższem) ma być rodzajem przestrzeni międzytkankowej wypełnionej płynem - może się w niej znajdować nawet 20% łącznej ilości fluidów w organizmie. Zdaniem Theise'a, który przeprowadził już badania nad śródmiąższem, ma on odgrywać pewną rolę w zaburzeniach homeostazy takich jak obrzęki i zwłóknienie1,2. Niewykluczone też, że dzięki możliwości szybkiego wypełnienia płynami chroni tkanki przed urazami i rozdarciem3.

Według Theise'a i jego zespołu płyn zbierający się w komorach śródmiąższa może być pre-limfą, a sam narząd służy do gromadzenia jej lub też ją produkuje. Jednocześnie eksperci zaobserwowali w komorach w zmienionej nowotworowo tkance śródmiąższa pobranej z jelita grubego obecność charakterystycznego dla makrofagów (komórek żernych) czarnego pigmentu, a nawet same makrofagi. Ten typ komórek układu odpornościowego pojawia się właśnie w odpowiedzi na rozwój guza. Oznacza to, że nowo odkryty organ może mimowolnie przyczyniać się do rozprzestrzeniania komórek rakowych: wchłania je razem z płynami i kieruje do układu limfatycznego.

Neil Thais zamierza sprawdzić, czy te odkrycia znajdą zastosowanie w diagnostyce nowotworów i pozwolą na szybsze rozpoznawanie choroby1,2.

Bibliografia

  1. Jessica Hamzelou, Our unknown organ may help cancer spread, New Scientist, 7 April 2018
  2. Scientific Reports volume 8, Article number: 4947 (2018)
  3. Scientists discover a major organ in the body, What Doctors Don't Tell You, August 2018

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store