Makaron: składnik zdrowej diety?

Dodano: 21 lipiec 2018

Zgodnie z wytycznymi diet z niskim indeksem glikemicznym, paleo czy Atkinsa, makaron to źródło "złych" węglowodanów. Tymczasem według najnowszych badań może on pomóc w utracie wagi.

Makaron nie przyczynia się do przybierania na wadze. Osoby z nadwagą, które regularnie jedzą makaron, tracą średnio 0,630 kg w ciągu 12 tygodni, a ich współczynnik BMI obniża się.

Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Toronto, którzy dokonali metaanalizy 32 badań, niezależnie od swojego typu, makaron jest lepszą opcją niż białe pieczywo. Dla przykładu, osoby na diecie z niskim indeksem glikemicznym, które jedzą makaron, nadal odnoszą korzyści zdrowotne, w odróżnieniu od tych, które nie przestrzegają zaleceń diety dla diabetyków.

Jeszcze lepsze wyniki daje włączenie makaronu w dietę śródziemnomorską. Jedno z badań wykazało, że 11% dzieci z otyłością lub nadwagą udało się zrzucić zbędne kilogramy. W innym eksperymencie zauważono, że jedzenie makaronu korzystnie wpłynęło na wskaźnik BMI i obwód w talii ochotników.

Mimo że makaron nie zawiera zbyt dużo błonnika, ma indeks glikemiczny na podobnym poziomie, co jęczmień lub płatki owsiane, oraz niższy niż pieczywo pełnoziarniste, otręby i ziemniaki w mundurkach. Chociaż wydaje się, że makaron pełnoziarnisty powinien być zdrowszy, to dodawany do niego błonnik zdaje się nie odgrywać większej roli w reakcji insulinowej organizmu. Ponadto makaron z białej mąki pszennej durum wciąż zawiera więcej składników odżywczych niż białe pieczywo, ponieważ w jego składzie znaleźć można część ziarna, której brakuje w mące wykorzystywanej do pieczenia chleba. Jeśli zaś porównamy pieczywo z mąki durum i ugotowany z niej makaron, znów ten drugi wypada korzystniej pod względem indeksu glikemicznego.

Źródło: BMJ, 2018; 8: e019438

Zobacz także

Monitory snu pogarszają bezsenność

Monitory snu pogarszają bezsenność

Niektórzy pacjenci tak bardzo skupiają się na poprawie snu, że jedynie pogłębiają objawy bezsenności.

4 kroki do zdrowego serca

4 kroki do zdrowego serca

Wystarczy kilka prostych zmian, by zapanować nad nieregularnym rytmem serca.

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store