Makaron: składnik zdrowej diety?

Dodano: 21 lipiec 2018

Zgodnie z wytycznymi diet z niskim indeksem glikemicznym, paleo czy Atkinsa, makaron to źródło "złych" węglowodanów. Tymczasem według najnowszych badań może on pomóc w utracie wagi.

Makaron nie przyczynia się do przybierania na wadze. Osoby z nadwagą, które regularnie jedzą makaron, tracą średnio 0,630 kg w ciągu 12 tygodni, a ich współczynnik BMI obniża się.

Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Toronto, którzy dokonali metaanalizy 32 badań, niezależnie od swojego typu, makaron jest lepszą opcją niż białe pieczywo. Dla przykładu, osoby na diecie z niskim indeksem glikemicznym, które jedzą makaron, nadal odnoszą korzyści zdrowotne, w odróżnieniu od tych, które nie przestrzegają zaleceń diety dla diabetyków.

Jeszcze lepsze wyniki daje włączenie makaronu w dietę śródziemnomorską. Jedno z badań wykazało, że 11% dzieci z otyłością lub nadwagą udało się zrzucić zbędne kilogramy. W innym eksperymencie zauważono, że jedzenie makaronu korzystnie wpłynęło na wskaźnik BMI i obwód w talii ochotników.

Mimo że makaron nie zawiera zbyt dużo błonnika, ma indeks glikemiczny na podobnym poziomie, co jęczmień lub płatki owsiane, oraz niższy niż pieczywo pełnoziarniste, otręby i ziemniaki w mundurkach. Chociaż wydaje się, że makaron pełnoziarnisty powinien być zdrowszy, to dodawany do niego błonnik zdaje się nie odgrywać większej roli w reakcji insulinowej organizmu. Ponadto makaron z białej mąki pszennej durum wciąż zawiera więcej składników odżywczych niż białe pieczywo, ponieważ w jego składzie znaleźć można część ziarna, której brakuje w mące wykorzystywanej do pieczenia chleba. Jeśli zaś porównamy pieczywo z mąki durum i ugotowany z niej makaron, znów ten drugi wypada korzystniej pod względem indeksu glikemicznego.

Źródło: BMJ, 2018; 8: e019438

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store