Uwolnij się od stresu

Dodano: 24 lipiec 2018

Nie przejmuj się tak bardzo błahostkami. A jeśli już doświadczasz stresu, to nie pozwól, by trwał on dłużej niż 1 dzień.

Denerwowanie się mało znaczącymi problemami przez okres dłuższy niż 24 godziny źle wpływa na układ odpornościowy i może prowadzić do przewlekłych chorób, twierdzą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

- Chociaż wydaje się, że śmierć bliskiej osoby lub rozwód to zdarzenia, które mogą odbić się na naszym zdrowiu z największą mocą, to jednak drobne problemy, których doświadczamy każdego dnia (np. sprzeczka) są główną przyczyną problemów ze zdrowiem, zwłaszcza jeśli przywiązujemy do nich zbyt dużą wagę - uważa kierująca zespołem naukowców Kate Leger.

W ramach badania 1155 ochotników odpowiedziało na pytania dotyczące sytuacji wywołujących stres, których doświadczyli w ciągu poprzednich 8 dni. Mieli też opisać, jak w tych momentach się czuli.

10 lat później, ci sami ochotnicy wypełnili ankietę dotyczącą ich stanu zdrowia. Okazało się, że u osób, które przywiązywały zbyt dużą wagę do sytuacji wywołujących stres, rozwinęły się choroby przewlekłe1. Ponadto rozpamiętywanie negatywnych doświadczeń wpływało na ich zdolność do wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy wychodzenie z domu2.

Bibliografia

  1. Psychol Sci. 2018 Mar 1:956797618763097. doi: 10.1177/0956797618763097
  2. National Institutes of Health, goo.gl/yJw2jY

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store