Uwolnij się od stresu

Dodano: 24 lipiec 2018

Nie przejmuj się tak bardzo błahostkami. A jeśli już doświadczasz stresu, to nie pozwól, by trwał on dłużej niż 1 dzień.

Denerwowanie się mało znaczącymi problemami przez okres dłuższy niż 24 godziny źle wpływa na układ odpornościowy i może prowadzić do przewlekłych chorób, twierdzą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

- Chociaż wydaje się, że śmierć bliskiej osoby lub rozwód to zdarzenia, które mogą odbić się na naszym zdrowiu z największą mocą, to jednak drobne problemy, których doświadczamy każdego dnia (np. sprzeczka) są główną przyczyną problemów ze zdrowiem, zwłaszcza jeśli przywiązujemy do nich zbyt dużą wagę - uważa kierująca zespołem naukowców Kate Leger.

W ramach badania 1155 ochotników odpowiedziało na pytania dotyczące sytuacji wywołujących stres, których doświadczyli w ciągu poprzednich 8 dni. Mieli też opisać, jak w tych momentach się czuli.

10 lat później, ci sami ochotnicy wypełnili ankietę dotyczącą ich stanu zdrowia. Okazało się, że u osób, które przywiązywały zbyt dużą wagę do sytuacji wywołujących stres, rozwinęły się choroby przewlekłe1. Ponadto rozpamiętywanie negatywnych doświadczeń wpływało na ich zdolność do wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy wychodzenie z domu2.

Bibliografia

  1. Psychol Sci. 2018 Mar 1:956797618763097. doi: 10.1177/0956797618763097
  2. National Institutes of Health, goo.gl/yJw2jY

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store