Niebezpieczna antykoncepcja

Dodano: 4 sierpień 2018

Niektóre formy antykoncepcji mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych chorób.

Antykoncepcja to nie tylko jedna z metod kontroli płodności, ale też popularna terapia objawów menopauzy. Niestety, jej stosowanie może wiązać się z szeregiem problemów zdrowotnych. Żel plemnikobójczy i diafragma (kapturek dopochwowy) podnoszą ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza i dróg moczowych1. Natomiast tabletki antykoncepcyjne sprzyjają powstawaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym2.

Innym niebezpiecznym efektem stosowania antykoncepcji mogą być problemy z układem krążenia. Przyjmowanie tabletek doustnych powiązano występowaniem zawałów oraz zaburzeniem pracy naczyń krwionośnych mózgu3. Natomiast panie, które złagodziły u siebie objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, a przyjmują tabletki antykoncepcyjne i palą papierosy, muszą liczyć się z nawrotem problemów jelitowych4.

Co ciekawe, tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać również ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka szyjki macicy (u zarażonych wirusem HPV) i raka piersi - mimo że przepisuje się je właśnie w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór sutka5.

Czy zatem stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne? Jak każde leki i terapie, mogą one wywoływać działania niepożądane. Dlatego przed podjęciem decyzji o antykoncepcji warto porozmawiać z lekarzem i poruszyć temat możliwych skutków jej stosowania.

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store