Niebezpieczna antykoncepcja

Dodano: 4 sierpień 2018

Niektóre formy antykoncepcji mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych chorób.

Antykoncepcja to nie tylko jedna z metod kontroli płodności, ale też popularna terapia objawów menopauzy. Niestety, jej stosowanie może wiązać się z szeregiem problemów zdrowotnych. Żel plemnikobójczy i diafragma (kapturek dopochwowy) podnoszą ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza i dróg moczowych1. Natomiast tabletki antykoncepcyjne sprzyjają powstawaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym2.

Innym niebezpiecznym efektem stosowania antykoncepcji mogą być problemy z układem krążenia. Przyjmowanie tabletek doustnych powiązano występowaniem zawałów oraz zaburzeniem pracy naczyń krwionośnych mózgu3. Natomiast panie, które złagodziły u siebie objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, a przyjmują tabletki antykoncepcyjne i palą papierosy, muszą liczyć się z nawrotem problemów jelitowych4.

Co ciekawe, tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać również ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka szyjki macicy (u zarażonych wirusem HPV) i raka piersi - mimo że przepisuje się je właśnie w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór sutka5.

Czy zatem stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne? Jak każde leki i terapie, mogą one wywoływać działania niepożądane. Dlatego przed podjęciem decyzji o antykoncepcji warto porozmawiać z lekarzem i poruszyć temat możliwych skutków jej stosowania.

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store