Niebezpieczna antykoncepcja

Dodano: 4 sierpień 2018

Niektóre formy antykoncepcji mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych chorób.

Antykoncepcja to nie tylko jedna z metod kontroli płodności, ale też popularna terapia objawów menopauzy. Niestety, jej stosowanie może wiązać się z szeregiem problemów zdrowotnych. Żel plemnikobójczy i diafragma (kapturek dopochwowy) podnoszą ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza i dróg moczowych1. Natomiast tabletki antykoncepcyjne sprzyjają powstawaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym2.

Innym niebezpiecznym efektem stosowania antykoncepcji mogą być problemy z układem krążenia. Przyjmowanie tabletek doustnych powiązano występowaniem zawałów oraz zaburzeniem pracy naczyń krwionośnych mózgu3. Natomiast panie, które złagodziły u siebie objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, a przyjmują tabletki antykoncepcyjne i palą papierosy, muszą liczyć się z nawrotem problemów jelitowych4.

Co ciekawe, tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać również ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka szyjki macicy (u zarażonych wirusem HPV) i raka piersi - mimo że przepisuje się je właśnie w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór sutka5.

Czy zatem stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne? Jak każde leki i terapie, mogą one wywoływać działania niepożądane. Dlatego przed podjęciem decyzji o antykoncepcji warto porozmawiać z lekarzem i poruszyć temat możliwych skutków jej stosowania.

Zobacz też:

Zobacz także

Alkohol jak papierosy?

Alkohol jak papierosy?

Niektórzy twierdzą, że umiarkowane ilości alkoholu są korzystne dla zdrowia, jednak według nowego badania niemal każda jego dawka może być bardzo groźna.

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki?

Czy warto przyjmować probiotyki?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store