Alkohol, ciąża i inteligencja dziecka

Dodano: 9 sierpień 2018

Wystarczy kilka porcji alkoholu miesięcznie, by zaburzyć rozwój układu nerwowego płodu.

Udowodniono, że nadużywanie alkoholu w czasie ciąży uszkadza układ nerwowy dziecka i prowadzi do rozwoju alkoholowego zespołu płodowego. Czy jednak okazjonalne picie jest także szkodliwe?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć zespół niemieckich naukowców pod kierownictwem Anny Eichler. Ponieważ jednak ciężarne często zaniżają faktyczne spożycie alkoholu, eksperci zdecydowali się zastosować nietypową metodę pomiaru. Wiedząc, że wątroba przemienia alkohol w glukuronid etylu oraz znając proporcje i czas rozkładu, zmierzyli stężenie tej substancji w smółce (pierwszych odchodach noworodka). Następnie poddali dzieci testowi na iloraz inteligencji.

Okazało się, że nawet niemowlęta, których matki w czasie ciąży sięgały po alkohol zaledwie 2 razy w miesiącu, miały gorsze wyniki niż ich rówieśnicy, których matki były abstynentkami. Do tego alkohol wpływał u nich na aktywność genów powiązanych z prawidłowym rozwojem mózgu. Oznacza to, że nawet okazjonalne sięganie po kieliszek w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka1.

Inny zespół badaczy przeprowadził ankietę, zadając uczestniczkom pytanie, co mogłoby się przyczynić do ich abstynencji w czasie ciąży. W odpowiedziach panie wskazały całkowite odstawienie alkoholu przez partnera oraz większą liczbę bezalkoholowych spotkań z przyjaciółmi czy dostępnych rozrywek2.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6028559/
  2. Alice Klein, "Alcohol in the womb affects IQ", New Scientist, 28 July 2018

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store