Alkohol, ciąża i inteligencja dziecka

Dodano: 9 sierpień 2018

Wystarczy kilka porcji alkoholu miesięcznie, by zaburzyć rozwój układu nerwowego płodu.

Udowodniono, że nadużywanie alkoholu w czasie ciąży uszkadza układ nerwowy dziecka i prowadzi do rozwoju alkoholowego zespołu płodowego. Czy jednak okazjonalne picie jest także szkodliwe?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć zespół niemieckich naukowców pod kierownictwem Anny Eichler. Ponieważ jednak ciężarne często zaniżają faktyczne spożycie alkoholu, eksperci zdecydowali się zastosować nietypową metodę pomiaru. Wiedząc, że wątroba przemienia alkohol w glukuronid etylu oraz znając proporcje i czas rozkładu, zmierzyli stężenie tej substancji w smółce (pierwszych odchodach noworodka). Następnie poddali dzieci testowi na iloraz inteligencji.

Okazało się, że nawet niemowlęta, których matki w czasie ciąży sięgały po alkohol zaledwie 2 razy w miesiącu, miały gorsze wyniki niż ich rówieśnicy, których matki były abstynentkami. Do tego alkohol wpływał u nich na aktywność genów powiązanych z prawidłowym rozwojem mózgu. Oznacza to, że nawet okazjonalne sięganie po kieliszek w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka1.

Inny zespół badaczy przeprowadził ankietę, zadając uczestniczkom pytanie, co mogłoby się przyczynić do ich abstynencji w czasie ciąży. W odpowiedziach panie wskazały całkowite odstawienie alkoholu przez partnera oraz większą liczbę bezalkoholowych spotkań z przyjaciółmi czy dostępnych rozrywek2.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6028559/
  2. Alice Klein, "Alcohol in the womb affects IQ", New Scientist, 28 July 2018

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store