Pomyśl o żołądku. Jak komponować posiłki?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health wrzesień - październik 2018

Kup ten numer
Dodano: 26 wrzesień 2018

Naukowcy podkreślają, że zdrowie zaczyna się w jelitach. Jakich produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć, by ułatwić pracę układowi trawiennemu?

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są bardzo często następstwem niewłaściwego komponowania posiłków. Jeśli tego rodzaju błędy popełniamy rzadko, nie odbija się to na funkcjonowaniu organizmu. W dłuższej perspektywie nasze zaniedbania prowadzą jednak do zaburzenia procesu trawienia i powodują trudności z wypróżnianiem, zgagę, wzdęcia i gazy oraz przybieranie na wadze. Jak więc komponować posiłki?

Proteiny (białka) to podstawowy budulec naszego ciała. Dieta powinna uwzględniać zarówno białko pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, którego źródłem jest mięso, a także jaja, przetwory mleczne i ryby. Nie należy jednak wymienionych produktów spożywać równocześnie. Żołądkowi nie spodoba się degustacja serów czy jogurtu po posiłku złożonym z mięsa.

Tłuszcze w znacznym stopniu, nawet o 2 godziny, spowalniają trawienie białka. Uwaga więc na sałatę z dużą ilością oliwy, jeśli ma być dodatkiem do steku czy schabowego!

Cukier w jakiejkolwiek postaci nie powinien być łączony w jednym posiłku ani z białkiem pochodzenia zwierzęcego, ani ze skrobią, której najwięcej znajduje się w zbożach, ziemniakach i kolbach kukurydzy. Unikniemy dzięki temu nadmiernej fermentacji w jelicie grubym. Deser najlepiej więc zjeść... na kolację. Zwłaszcza owoce powinny być spożywane 30 minut przed posiłkiem lub dwie godziny po nim.

Melony i arbuzy nie wywołają sensacji żołądkowych, jeśli będą stanowiły odrębny posiłek - słodki miąższ i duża zawartość wody nasilają procesy fermentacyjne. Nie łączymy również z innymi składnikami pokarmowymi suszonych owoców: moreli, śliwek czy rodzynek.

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store