Pomyśl o żołądku. Jak komponować posiłki?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health wrzesień - październik 2018

Kup ten numer
Dodano: 26 wrzesień 2018

Naukowcy podkreślają, że zdrowie zaczyna się w jelitach. Jakich produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć, by ułatwić pracę układowi trawiennemu?

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są bardzo często następstwem niewłaściwego komponowania posiłków. Jeśli tego rodzaju błędy popełniamy rzadko, nie odbija się to na funkcjonowaniu organizmu. W dłuższej perspektywie nasze zaniedbania prowadzą jednak do zaburzenia procesu trawienia i powodują trudności z wypróżnianiem, zgagę, wzdęcia i gazy oraz przybieranie na wadze. Jak więc komponować posiłki?

Proteiny (białka) to podstawowy budulec naszego ciała. Dieta powinna uwzględniać zarówno białko pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, którego źródłem jest mięso, a także jaja, przetwory mleczne i ryby. Nie należy jednak wymienionych produktów spożywać równocześnie. Żołądkowi nie spodoba się degustacja serów czy jogurtu po posiłku złożonym z mięsa.

Tłuszcze w znacznym stopniu, nawet o 2 godziny, spowalniają trawienie białka. Uwaga więc na sałatę z dużą ilością oliwy, jeśli ma być dodatkiem do steku czy schabowego!

Cukier w jakiejkolwiek postaci nie powinien być łączony w jednym posiłku ani z białkiem pochodzenia zwierzęcego, ani ze skrobią, której najwięcej znajduje się w zbożach, ziemniakach i kolbach kukurydzy. Unikniemy dzięki temu nadmiernej fermentacji w jelicie grubym. Deser najlepiej więc zjeść... na kolację. Zwłaszcza owoce powinny być spożywane 30 minut przed posiłkiem lub dwie godziny po nim.

Melony i arbuzy nie wywołają sensacji żołądkowych, jeśli będą stanowiły odrębny posiłek - słodki miąższ i duża zawartość wody nasilają procesy fermentacyjne. Nie łączymy również z innymi składnikami pokarmowymi suszonych owoców: moreli, śliwek czy rodzynek.

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store