Pomyśl o żołądku. Jak komponować posiłki?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health wrzesień - październik 2018

Kup ten numer
Dodano: 26 wrzesień 2018

Naukowcy podkreślają, że zdrowie zaczyna się w jelitach. Jakich produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć, by ułatwić pracę układowi trawiennemu?

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są bardzo często następstwem niewłaściwego komponowania posiłków. Jeśli tego rodzaju błędy popełniamy rzadko, nie odbija się to na funkcjonowaniu organizmu. W dłuższej perspektywie nasze zaniedbania prowadzą jednak do zaburzenia procesu trawienia i powodują trudności z wypróżnianiem, zgagę, wzdęcia i gazy oraz przybieranie na wadze. Jak więc komponować posiłki?

Proteiny (białka) to podstawowy budulec naszego ciała. Dieta powinna uwzględniać zarówno białko pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, którego źródłem jest mięso, a także jaja, przetwory mleczne i ryby. Nie należy jednak wymienionych produktów spożywać równocześnie. Żołądkowi nie spodoba się degustacja serów czy jogurtu po posiłku złożonym z mięsa.

Tłuszcze w znacznym stopniu, nawet o 2 godziny, spowalniają trawienie białka. Uwaga więc na sałatę z dużą ilością oliwy, jeśli ma być dodatkiem do steku czy schabowego!

Cukier w jakiejkolwiek postaci nie powinien być łączony w jednym posiłku ani z białkiem pochodzenia zwierzęcego, ani ze skrobią, której najwięcej znajduje się w zbożach, ziemniakach i kolbach kukurydzy. Unikniemy dzięki temu nadmiernej fermentacji w jelicie grubym. Deser najlepiej więc zjeść... na kolację. Zwłaszcza owoce powinny być spożywane 30 minut przed posiłkiem lub dwie godziny po nim.

Melony i arbuzy nie wywołają sensacji żołądkowych, jeśli będą stanowiły odrębny posiłek - słodki miąższ i duża zawartość wody nasilają procesy fermentacyjne. Nie łączymy również z innymi składnikami pokarmowymi suszonych owoców: moreli, śliwek czy rodzynek.

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store