Prokrastynacja, czyli odkładanie pracy na później. Winne ciało migdałowate?

Dodano: 1 wrzesień 2018

Zidentyfikowano 2 obszary w mózgu, które determinują to, czy zamierzamy zrealizować zaplanowany cel, czy też odłożyć go na później.

Posługując się ankietą i badaniem aktywności mózgu, niemieccy eksperci zapoznali się z zależnością między aktywnością ciała migdałowatego a podejmowaniem decyzji w grupie 264 ochotników.

Zdaniem badaczy prokrastynacja ma więcej wspólnego z zarządzaniem emocjami niż czasem. Wykazali oni, że w przypadku osób, które odkładają wykonanie pewnych zadań na później, ciało migdałowate jest większe, a jego połączenia z innym obszarem mózgu, znanym jako DACC - słabsze. DACC decyduje, jaką akcję podejmie organizm - a więc decyduje też o prokrastynacji.

Według autorów pracy osobom doświadczającym prokrastynacji trudniej jest odróżnić cele, które powinny zostać zrealizowane natychmiast od tych, które można odłożyć na później.

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store