Prokrastynacja, czyli odkładanie pracy na później. Winne ciało migdałowate?

Dodano: 1 wrzesień 2018

Zidentyfikowano 2 obszary w mózgu, które determinują to, czy zamierzamy zrealizować zaplanowany cel, czy też odłożyć go na później.

Posługując się ankietą i badaniem aktywności mózgu, niemieccy eksperci zapoznali się z zależnością między aktywnością ciała migdałowatego a podejmowaniem decyzji w grupie 264 ochotników.

Zdaniem badaczy prokrastynacja ma więcej wspólnego z zarządzaniem emocjami niż czasem. Wykazali oni, że w przypadku osób, które odkładają wykonanie pewnych zadań na później, ciało migdałowate jest większe, a jego połączenia z innym obszarem mózgu, znanym jako DACC - słabsze. DACC decyduje, jaką akcję podejmie organizm - a więc decyduje też o prokrastynacji.

Według autorów pracy osobom doświadczającym prokrastynacji trudniej jest odróżnić cele, które powinny zostać zrealizowane natychmiast od tych, które można odłożyć na później.

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store