Serce potrzebuje 6-8 godzin snu

Dodano: 4 wrzesień 2018

Udowodniono, że zarówno niedobory snu, jak i zbyt długi odpoczynek zwiększają ryzyko choroby wieńcowej i udaru.

6-8 godzin snu najkorzystniej wpływa na pracę serca, a odstępstwa od tego czasu mogą zwiększać ryzyko choroby wieńcowej lub udaru, podejrzewają eksperci.

Badanie, zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium, sugeruje, że niedobór snu i jego nadmiar są szkodliwe dla serca. Autor pracy, dr Epameinondas Foutas z centrum chirurgii serca Onassis w Atenach, powiedział:

- Nasze odkrycia sugerują, że zbyt wiele lub za mało snu może szkodzić sercu. Konieczne są jednak dodatkowe badania, żeby wyjaśnić dokładnie, dlaczego. Wiemy jednak, że sen wpływa na metabolizm glukozy, ciśnienie krwi i stany zapalne - a wszystkie te czynniki powiązano z chorobami układu krążenia.

W ramach metaanalizy badacze zapoznali się z danymi ponad 1 mln dorosłych zebranych w 11 pracach naukowych. W porównaniu z dorosłymi, którzy spali 6-8 godzin na dobę, osoby śpiące krócej wykazywały o 11% wyższe ryzyko problemów z układem krążęnia, a osoby śpiacej zbyt długo - o 33% wyższe ryzyko w ciągu kolejnych 9 lat.

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store