Glifosat zniknie z rynku?

Dodano: 19 wrzesień 2018

W zeszłym roku organizacja pozarządowa postanowiła nagłośnić problem szkodliwości gllifosatu. Teraz rząd Czech planuje ograniczenie jego stosowania.

Będący składnikiem prawdopodobnie najpopularniejszego środka chwastobójczego glifosat od lat budzi kontrowersje. Wielokrotnie ekspozycję na niego wiązano z większym ryzykiem rozwoju chorób, w tym nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia poddała w wątpliwość bezpieczeństwo jego stosowania, jednak kolejne badania naukowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii.

Producent najpopularniejszego herbicydu z glifosatem nie tylko odpowiada za wytworzenie niebezpiecznej substancji wykorzystanej podczas wojny w Wietnamie, ale też jest podejrzany o manipulacje przy badaniach nad bezpieczeństwem stosowania swojego herbicydu. Szacuje się, że ponad 100 artykułów naukowych i innych dokumentów powstało po to, by koncern mógł legalnie wypuścić produkt na rynek1.

W 2017 r. Europejska Inicjatywa Obywatelska lobbowała na rzecz zakazu stosowania glifosatu. Mimo to Unia Europejska zgodziła się przedłużyć zezwolenie na jego stosowanie do 2022 r. Jednym z państw, które głosowały za przyjęciem dokumentu, była Republika Czech. Teraz jednak rząd tego kraju zmienił stanowisko i zamierza ograniczyć jego stosowanie2. Czy Polska podąży za sąsiadem?

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store