Glifosat zniknie z rynku?

Dodano: 19 wrzesień 2018

W zeszłym roku organizacja pozarządowa postanowiła nagłośnić problem szkodliwości gllifosatu. Teraz rząd Czech planuje ograniczenie jego stosowania.

Będący składnikiem prawdopodobnie najpopularniejszego środka chwastobójczego glifosat od lat budzi kontrowersje. Wielokrotnie ekspozycję na niego wiązano z większym ryzykiem rozwoju chorób, w tym nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia poddała w wątpliwość bezpieczeństwo jego stosowania, jednak kolejne badania naukowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii.

Producent najpopularniejszego herbicydu z glifosatem nie tylko odpowiada za wytworzenie niebezpiecznej substancji wykorzystanej podczas wojny w Wietnamie, ale też jest podejrzany o manipulacje przy badaniach nad bezpieczeństwem stosowania swojego herbicydu. Szacuje się, że ponad 100 artykułów naukowych i innych dokumentów powstało po to, by koncern mógł legalnie wypuścić produkt na rynek1.

W 2017 r. Europejska Inicjatywa Obywatelska lobbowała na rzecz zakazu stosowania glifosatu. Mimo to Unia Europejska zgodziła się przedłużyć zezwolenie na jego stosowanie do 2022 r. Jednym z państw, które głosowały za przyjęciem dokumentu, była Republika Czech. Teraz jednak rząd tego kraju zmienił stanowisko i zamierza ograniczyć jego stosowanie2. Czy Polska podąży za sąsiadem?

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store