Przechytrz swój smartfon

Dodano: 28 wrzesień 2018

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Poza użyciem aplikacji dla smartfonów, takich jak Forest (gdzie możesz wyhodować wirtualne drzewo, jeśli zostawisz telefon w spokoju), możesz wypróbować też poniższe sposoby ograniczenia użycia telefonu:

Zastosuj szarą tonację Tristen Harris, były etyk projektów w Google i założyciel grupy non-profit Time Well Spent (Dobrze spędzony czas), otwarcie porównuje teraz smartfony do automatów do gier. Harris zaleca zmianę ustawień kolorów w smartfonie na skalę szarości, by ekran nie wydawał się tak atrakcyjny, jak kasyno w Las Vegas sfilmowane w Technicolorze. Różne modele telefonów z systemem Android mają różne sposoby włączania szarości, a dokładne wskazówki możesz znaleźć w Internecie lub instrukcji.

Wyłącz wibracje W badaniu z 2012 r. 89% studentów przyznało, że doświadcza "zespołu wibracji fantomowych" - złudzenia, że telefon odebrał wiadomość, choć w istocie tak nie było1. Może to przyczyniać się do drenowania mózgu przez smartfon poprzez rozpraszanie uwagi. Nie potrzebujesz powiadomienia za każdym razem, gdy komuś spodoba się Twój wpis w serwisie społecznościowym. Większość wiadomości może zaczekać.

Rozszerz swoje zasady Istnieje kilka reguł, które mówią, kiedy telefon lub smartfon powinien być wyłączony - np. na pogrzebach i ślubach albo w kinie. Pomyśl o sytuacjach, w których wartością jest bezpośredni kontakt z innymi, i poszerz te granice. Jeżeli idziesz na obiad z przyjaciółmi albo z dziećmi do parku, zostaw telefon w samochodzie lub wyłącz go. Nalegaj, by nie było smartfonów przy obiadowym stole oraz by odkładać je poza zasięgiem wzroku w nocy.

Chroń się przed falami elektromagnetycznymi, które emituje Twój telefon, przyczyniając się m.in. do zaburzenia gospodarki hormonalnej i spadku płodności. Badania wykazują, że częstotliwość prowadzonych rozmów ma istotny wpływ na zwiększenie ryzyka nerwiaka nerwu słuchowego, glejaka mózgu i oponiaka2. Istnieje również wyraźny związek między występowaniem złośliwych guzów mózgu a intensywnością i łącznym czasem używania telefonu. Zbyt częste zaglądanie do komórki to zatem nie tylko uzależnienie, ale i ryzyko zdrowotne!

Bibliografia

  1. Comput Human Behav, 2012; 28: 1490-96
  2. Occup Environ Med 2014; 71 (7): 514-22

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store