Drugie oblicze skrobi

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2018

Kup ten numer
Dodano: 1 grudzień 2018

Naukowcy ostrzegają: jeśli w twojej diecie są obecne produkty light i pokarmy zagęszczane skrobią, w krótkim czasie odczujesz zgubne skutki przecukrzenia organizmu.

Skrobia jest węglowodanem roślinnym występującym w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Jeśli zostaje poddana obróbce termicznej, po spożyciu ulega w organizmie rozkładowi do glukozy, będącej źródłem energii. W postaci surowej jest wykorzystywana jako włókno pokarmowe przez biotę jelitową. Ale skrobię stosuje się również w przemyśle spożywczym jako naturalny dodatek do żywności, tylko pozornie bezpieczny dla zdrowia. Pełni ona funkcję zagęstnika, stabilizatora i wypełniacza w jogurtach, serkach, śmietanach, dżemach, pasztetach, konserwach mięsnych, wędlinach, sosach i gotowych daniach. Jej szkodliwość wynika z ilości, w jakiej ją spożywamy - nadmiar węglowodanów w diecie zagraża zdrowiu1.

Skrobia: pułapka w wersji light

Produkty o mniejszej zawartości tłuszczu oznaczane jako light mają z założenia wspomagać odchudzanie i zapewniać zdrowie. Tymczasem nie tyjemy od nadmiaru tłuszczu w diecie, tylko od spożywania w zbyt dużych ilościach glukozy, która jako łatwiejsza do przetworzenia w energię jest metabolizowana w pierwszej kolejności. W produktach light to właśnie skrobia modyfikowana zastępuje tłuszcz, zmieniając je w bombę cukrową2. Nadprogramowa ilość glukozy zostaje w organizmie przetworzona w kwasy tłuszczowe, magazynowane w tkance tłuszczowej podskórnej. Nic więc dziwnego, że wybierając produkty light czy takie artykuły spożywcze, jak jogurty, sery, dżemy owocowe i musli, tyjemy. Zmęczenie, zaburzenia widzenia, trudności z koncentracją i wzmożone pragnienie to pierwsze objawy nadmiaru węglowodanów w diecie. Stąd już bardzo blisko do zaburzeń metabolicznych oraz cukrzycy.

Rozpoznaj skrobię

Na każdym produkcie powinna znajdować się etykieta z informacją o wszystkich składnikach i dodatkach. Jeśli jej nie ma, możemy przeprowadzić prostą próbę jodową wykorzystywaną w browarnictwie. Do próbki jedzenia dodajemy kilka kropli jodyny. Jeśli pokarm zabarwi się na granatowo - jest w nim skrobia. Jod wchodzi bowiem w reakcję barwną z D-glukozą, będącą składnikiem amylozy, wielocukru, który stanowi nawet 35% składu skrobi3.

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store