Drugie oblicze skrobi

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2018

Kup ten numer
Dodano: 1 grudzień 2018

Naukowcy ostrzegają: jeśli w twojej diecie są obecne produkty light i pokarmy zagęszczane skrobią, w krótkim czasie odczujesz zgubne skutki przecukrzenia organizmu.

Skrobia jest węglowodanem roślinnym występującym w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Jeśli zostaje poddana obróbce termicznej, po spożyciu ulega w organizmie rozkładowi do glukozy, będącej źródłem energii. W postaci surowej jest wykorzystywana jako włókno pokarmowe przez biotę jelitową. Ale skrobię stosuje się również w przemyśle spożywczym jako naturalny dodatek do żywności, tylko pozornie bezpieczny dla zdrowia. Pełni ona funkcję zagęstnika, stabilizatora i wypełniacza w jogurtach, serkach, śmietanach, dżemach, pasztetach, konserwach mięsnych, wędlinach, sosach i gotowych daniach. Jej szkodliwość wynika z ilości, w jakiej ją spożywamy - nadmiar węglowodanów w diecie zagraża zdrowiu1.

Skrobia: pułapka w wersji light

Produkty o mniejszej zawartości tłuszczu oznaczane jako light mają z założenia wspomagać odchudzanie i zapewniać zdrowie. Tymczasem nie tyjemy od nadmiaru tłuszczu w diecie, tylko od spożywania w zbyt dużych ilościach glukozy, która jako łatwiejsza do przetworzenia w energię jest metabolizowana w pierwszej kolejności. W produktach light to właśnie skrobia modyfikowana zastępuje tłuszcz, zmieniając je w bombę cukrową2. Nadprogramowa ilość glukozy zostaje w organizmie przetworzona w kwasy tłuszczowe, magazynowane w tkance tłuszczowej podskórnej. Nic więc dziwnego, że wybierając produkty light czy takie artykuły spożywcze, jak jogurty, sery, dżemy owocowe i musli, tyjemy. Zmęczenie, zaburzenia widzenia, trudności z koncentracją i wzmożone pragnienie to pierwsze objawy nadmiaru węglowodanów w diecie. Stąd już bardzo blisko do zaburzeń metabolicznych oraz cukrzycy.

Rozpoznaj skrobię

Na każdym produkcie powinna znajdować się etykieta z informacją o wszystkich składnikach i dodatkach. Jeśli jej nie ma, możemy przeprowadzić prostą próbę jodową wykorzystywaną w browarnictwie. Do próbki jedzenia dodajemy kilka kropli jodyny. Jeśli pokarm zabarwi się na granatowo - jest w nim skrobia. Jod wchodzi bowiem w reakcję barwną z D-glukozą, będącą składnikiem amylozy, wielocukru, który stanowi nawet 35% składu skrobi3.

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store