LSD przydatne w leczeniu chorób psychicznych?

Dodano: 23 październik 2018

Zrozumienie, w jaki sposób LSD wpływa na mózg może przyczynić się do odkrycia nowych metod leczenia chorób psychicznych.

LSD oddziałuje na kilka receptorów mózgowych powiązanych z wydzielaniem dopaminy i serotoniny, hormonów przyjemności i nagrody. Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą, które receptory konkretnie należy stymulować, a które wyłączyć, by uzyskać terapeutyczny efekt stosowania tej substancji psychoaktywnej. Ale 2 badania przeprowadzone przez szwajcarskich ekspertów zdają się nas przybliżać do rozwikłania tej zagadki.

Katrin Preller z Uniwersytetu w Zurichu postanowiła wraz z kolegami skupić się na receptorze serotoniny 2A. Zaprosiła do badania 22 ochotników, którym podawała 100 mcg LSD. Część uczestników eksperymentu dodatkowo przyjmowała substancję hamującą reakcję receptora serotoniny 2A na LSD. Okazało się, że członkowie tej grupy nie doświadczali halucynacji i poczucia odłączenia od ciała, uznano więc, że to właśnie receptor serotoniny 2A odpowiada za taką reakcję mózgu.

Uczestnicy innego badania mieli słuchać piosenek, w tym utworów o silnym dla nich przekazie emocjonalnym. Po podaniu LSD ochotnicy uznawali nawet nieważne dla nich kompozycje za posiadające głęboki przekaz. Osoby, którym podano ketanserynę (lek przeciwnadciśnieniowy), nie zaobserwowały u siebie takiej reakcji.

Zdaniem Katrin Preller, receptor serotoniny A2 pełni ważną rolę w podejmowaniu decyzji na bieżąco oraz decydowaniu, co jest ważne. W przypadku schizofrenii i fobii zbyt wysoka aktywność określonych ośrodków w mózgu prowadzi do niepotrzebnego skupienia się na pewnych szczegółach. Odpowiednio podawany LSD mógłby "odwracać uwagę" tych ośrodków i skupiać ją na czymś innym. Podobnie w przypadku depresji - LSD byłoby podawane w celu złagodzenia stanów sprzyjających myślom autodestrukcyjnym i próbom samobójczym.

Bibliografia

  1. New Scientist, 4 February 2017, p. 16
  2. Current Biology, doi.org/bxxv

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store