LSD przydatne w leczeniu chorób psychicznych?

Dodano: 23 październik 2018

Zrozumienie, w jaki sposób LSD wpływa na mózg może przyczynić się do odkrycia nowych metod leczenia chorób psychicznych.

LSD oddziałuje na kilka receptorów mózgowych powiązanych z wydzielaniem dopaminy i serotoniny, hormonów przyjemności i nagrody. Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą, które receptory konkretnie należy stymulować, a które wyłączyć, by uzyskać terapeutyczny efekt stosowania tej substancji psychoaktywnej. Ale 2 badania przeprowadzone przez szwajcarskich ekspertów zdają się nas przybliżać do rozwikłania tej zagadki.

Katrin Preller z Uniwersytetu w Zurichu postanowiła wraz z kolegami skupić się na receptorze serotoniny 2A. Zaprosiła do badania 22 ochotników, którym podawała 100 mcg LSD. Część uczestników eksperymentu dodatkowo przyjmowała substancję hamującą reakcję receptora serotoniny 2A na LSD. Okazało się, że członkowie tej grupy nie doświadczali halucynacji i poczucia odłączenia od ciała, uznano więc, że to właśnie receptor serotoniny 2A odpowiada za taką reakcję mózgu.

Uczestnicy innego badania mieli słuchać piosenek, w tym utworów o silnym dla nich przekazie emocjonalnym. Po podaniu LSD ochotnicy uznawali nawet nieważne dla nich kompozycje za posiadające głęboki przekaz. Osoby, którym podano ketanserynę (lek przeciwnadciśnieniowy), nie zaobserwowały u siebie takiej reakcji.

Zdaniem Katrin Preller, receptor serotoniny A2 pełni ważną rolę w podejmowaniu decyzji na bieżąco oraz decydowaniu, co jest ważne. W przypadku schizofrenii i fobii zbyt wysoka aktywność określonych ośrodków w mózgu prowadzi do niepotrzebnego skupienia się na pewnych szczegółach. Odpowiednio podawany LSD mógłby "odwracać uwagę" tych ośrodków i skupiać ją na czymś innym. Podobnie w przypadku depresji - LSD byłoby podawane w celu złagodzenia stanów sprzyjających myślom autodestrukcyjnym i próbom samobójczym.

Bibliografia

  1. New Scientist, 4 February 2017, p. 16
  2. Current Biology, doi.org/bxxv

Zobacz także

Monitory snu pogarszają bezsenność

Monitory snu pogarszają bezsenność

Niektórzy pacjenci tak bardzo skupiają się na poprawie snu, że jedynie pogłębiają objawy bezsenności.

4 kroki do zdrowego serca

4 kroki do zdrowego serca

Wystarczy kilka prostych zmian, by zapanować nad nieregularnym rytmem serca.

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store