Komórki zombie odpowiedzialne za starzenie się?

Dodano: 27 październik 2018

Badanie na myszach wykazało, że usunięcie z organizmu pewnych komórek spowalnia procesy starzenia.

Co odpowiada za starzenie się organizmu? Przyczyn jest kilka, a wśród głównych wymienia się stres oksydacyjny, który uszkadza mitochondria oraz skracanie telomerów podczas każdego podziału komórki. Ponadto z wiekiem powstaje coraz mniej nowych komórek, co również przyczynia się do pogorszenia wszystkich funkcji organizmu.

Do tej listy należy dodać również tzw. komórki zombie, które nie dzielą się, ale też nie umierają. Są one winne stanom zapalnym, których liczba zwiększa się z wiekiem,  prowadząc m.in. do niewydolności nerek i cukrzycy typu 2.

Badacze z Kliniki Mayo w Rochester (Stany Zjednoczone) postanowili sprawdzić, czy podanie specjalnej substancji, która zabije komórki zombie, wpłynie korzystnie na organizmy myszy. Udało się: w 6 miesięcy od rozpoczęcia eksperymentu poprawie uległa praca nerek i reakcja na stres, zwierzęta też były bardziej ruchliwe i zapadały na nowotwory później niż grupa kontrolna.

Zdaniem Dominica Withersa z Imperial College London (Wielka Brytania), powstrzymanie aktywności komórek zombie to ważny cel dla medycyny.

Czekamy zatem na lek ukierunkowany na nie.

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store