Tomografia komputerowa i ryzyko guza mózgu

Dodano: 1 listopad 2018

Im wyższa dawka promieniowania, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania.

Od ok. 20 lat medycyna przeżywa rozkwit badań przy pomocy tomografii komputerowej, która ułatwia diagnozę wielu problemów, prezentując wybrane fragmenty organizmu w postaci trójwymiarowego obrazu. Ale jednocześnie badanie to może szkodzić bardziej niż tradycyjny rentgen, co w przypadku najmłodszych pacjentów oznacza zdecydowanie wyższe ryzyko zachorowania na guza mózgu - nawet czterokrotnie.

Holenderscy eksperci zapoznali się z danymi dotyczącymi stanu zdrowia ponad 160 tys. dzieci, u których przeprowadzono co najmniej 1 tomografię komputerową. Odkryli ścisły związek między dawką promieniowania i ryzykiem rozwoju łagodnego lub złośliwego guza mózgu. Jednocześnie udowodnili, że ekspozycja na fale rentgenowskie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju jakiegokolwiek nowotworu. Co ciekawe, wyjątek stanowiła białaczka, którą jednak inne badania powiązały z ekspozycją na promieniowanie.

Nawet jeśli wyniki analizy wzbudzają wątpliwości (niewykluczone, że niektórych pacjentów poddano badaniu właśnie z powodu podejrzenia nowotworu), i tak należy rozważyć, czy tomografia komputerowa powinna być rekomendowaną metodą diagnozy w przypadku dzieci.

Źródło: J Natl Cancer Inst. 2018 Jul 18. doi: 10.1093/jnci/djy104

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store