Zdrowe czy niezdrowe kwasy omega-3?

Dodano: 26 listopad 2018

Oto wyniki 2 niezależnych od siebie badań nad wpływem nienasyconych kwasów tłuszczowych na nasze zdrowie. Które z nich należy uznać za wiarygodne?

Zdaniem naukowców z Cochrane suplementy z kwasami EPA i DHA wcale nie poprawiają kondycji serca i nie zmniejszają prawdopodobieństwa wystąpienia zawału, śmiertelnego incydentu w chorobie wieńcowej czy udaru. Jedynie omega-3 w postaci kwasu alfalinolenowego (ALA) wykazuje nieznaczne właściwości ochronne. Eksperci oparli swoje wnioski na wynikach analizy 79 badań, w których łącznie wzięło udział ponad 112 tys. ochotników1.

Przeciwnego zdania są chińscy naukowcy, którzy uważają, że dieta bogata w ryby (które są jednym ze źródeł kwasów omega-3) wydłuża życie i obniża ryzyko śmierci w wyniku chorób serca o 15% u mężczyzn i 8% u kobiet. Co więcej, ryby mają ich zdaniem zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na raka (6%), choroby płuc (20%) i śmierci w wyniku zwłóknienia wątroby (37%). Tym razem analiza objęła badania z udziałem łącznie 421 tys. badanych2.

Wszystko zależy jednak od tego, jak ryba zostanie przygotowana: smażona nie wspiera pracy układu sercowo-naczyniowego, natomiast gotowana lub pieczona już tak.

Bibliografia

  1. Cochrane Database Syst Rev, 2018; 7: CD003177
  2. J Int Med, 2018 Jul 17; doi: 10.1111/hoim.12786

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store