Zdrowe czy niezdrowe kwasy omega-3?

Dodano: 26 listopad 2018

Oto wyniki 2 niezależnych od siebie badań nad wpływem nienasyconych kwasów tłuszczowych na nasze zdrowie. Które z nich należy uznać za wiarygodne?

Zdaniem naukowców z Cochrane suplementy z kwasami EPA i DHA wcale nie poprawiają kondycji serca i nie zmniejszają prawdopodobieństwa wystąpienia zawału, śmiertelnego incydentu w chorobie wieńcowej czy udaru. Jedynie omega-3 w postaci kwasu alfalinolenowego (ALA) wykazuje nieznaczne właściwości ochronne. Eksperci oparli swoje wnioski na wynikach analizy 79 badań, w których łącznie wzięło udział ponad 112 tys. ochotników1.

Przeciwnego zdania są chińscy naukowcy, którzy uważają, że dieta bogata w ryby (które są jednym ze źródeł kwasów omega-3) wydłuża życie i obniża ryzyko śmierci w wyniku chorób serca o 15% u mężczyzn i 8% u kobiet. Co więcej, ryby mają ich zdaniem zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na raka (6%), choroby płuc (20%) i śmierci w wyniku zwłóknienia wątroby (37%). Tym razem analiza objęła badania z udziałem łącznie 421 tys. badanych2.

Wszystko zależy jednak od tego, jak ryba zostanie przygotowana: smażona nie wspiera pracy układu sercowo-naczyniowego, natomiast gotowana lub pieczona już tak.

Bibliografia

  1. Cochrane Database Syst Rev, 2018; 7: CD003177
  2. J Int Med, 2018 Jul 17; doi: 10.1111/hoim.12786

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store