Zdrowe czy niezdrowe kwasy omega-3?

Dodano: 26 listopad 2018

Oto wyniki 2 niezależnych od siebie badań nad wpływem nienasyconych kwasów tłuszczowych na nasze zdrowie. Które z nich należy uznać za wiarygodne?

Zdaniem naukowców z Cochrane suplementy z kwasami EPA i DHA wcale nie poprawiają kondycji serca i nie zmniejszają prawdopodobieństwa wystąpienia zawału, śmiertelnego incydentu w chorobie wieńcowej czy udaru. Jedynie omega-3 w postaci kwasu alfalinolenowego (ALA) wykazuje nieznaczne właściwości ochronne. Eksperci oparli swoje wnioski na wynikach analizy 79 badań, w których łącznie wzięło udział ponad 112 tys. ochotników1.

Przeciwnego zdania są chińscy naukowcy, którzy uważają, że dieta bogata w ryby (które są jednym ze źródeł kwasów omega-3) wydłuża życie i obniża ryzyko śmierci w wyniku chorób serca o 15% u mężczyzn i 8% u kobiet. Co więcej, ryby mają ich zdaniem zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na raka (6%), choroby płuc (20%) i śmierci w wyniku zwłóknienia wątroby (37%). Tym razem analiza objęła badania z udziałem łącznie 421 tys. badanych2.

Wszystko zależy jednak od tego, jak ryba zostanie przygotowana: smażona nie wspiera pracy układu sercowo-naczyniowego, natomiast gotowana lub pieczona już tak.

Bibliografia

  1. Cochrane Database Syst Rev, 2018; 7: CD003177
  2. J Int Med, 2018 Jul 17; doi: 10.1111/hoim.12786

Zobacz też:

Zobacz także

Alkohol jak papierosy?

Alkohol jak papierosy?

Niektórzy twierdzą, że umiarkowane ilości alkoholu są korzystne dla zdrowia, jednak według nowego badania niemal każda jego dawka może być bardzo groźna.

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki?

Czy warto przyjmować probiotyki?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store