Wstrząśnienie mózgu a ryzyko stwardnienia rozsianego

Dodano: 11 listopad 2018

Osoby, które doświadczyły urazów głowy, są bardziej narażone na SM.

Wstrząśnienie mózgu powiązano już z różnymi problemami neurologicznymi, w tym z przewlekłą encefalopatią pourazową, szczególnie groźną dla bokserów, członków drużyny futbolowej i innych osób uprawiających sporty kontaktowe. Teraz przyszła kolej na stwardnienie rozsiane.

Zdaniem połączonego zespołu specjalistów z Uniwersytetu Orebro, Instytutu Karolinska i innych placówek naukowych zależność taka istnieje. Przeanalizowali oni dane wszystkich szwedzkich pacjentów u których w okresie 1964-2012 r. zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Badanie objęło łącznie 7292 osób. Następnie każdemu choremu przyporządkowali 10 zdrowych ochotników tej samej płci i w podobnym wieku. W ten sposób specjaliści otrzymali grupę ok. 80 tys. osób, które w trakcie swojego życia doświadczały różnych problemów zdrowotnych.

Kiedy więc naukowcy zapoznali się z historią hospitalizacji wszystkich uczestników badania, skupiając się przede wszystkim na złamaniach i urazach głowy, odkryli, że osoby, które doznały wstrząśnienia mózgu w wieku dorosłym, były o 22% bardziej narażone na zachorowanie na stwardnienie rozsiane. Natomiast ciężkie urazy głowy, których ochotnicy doświadczyli w dzieciństwie, nie zwiększały później u nich ryzyka.

Według autorów badania związek między wstrząśnieniem mózgu a stwardnieniem rozsianym wynika ze zmian, jakie zachodzą w układzie nerwowym w czasie naszego życia. Mózg dziecka łatwiej się regeneruje, ponadto wciąż się rozwija, więc pewne urazy nie mają aż tak wielkiego wpływu na niego. Co innego w przypadku osób dorosłych: duży mózg wypełniający niemal całą czaszkę nie doświadcza takiej amortyzacji, ponadto nowe komórki powstają w nim wolniej, co utrudnia jego powrót do zdrowia, a nawet może powodować trwałe uszkodzenia.

Jednocześnie badacze uspokajają: to, że doświadczyłeś wstrząśnienia mózgu, nie oznacza, że zachorujesz na stwardnienie rozsiane. Odkryta przez nich zależność ma raczej znaczenie statystyczne, a sami autorzy pracy przyznają, że konieczne będą dalsze badania, które wskazałyby inne możliwe czynniki ryzyka.

Źródło: Ann Neurol. 2017 Oct;82(4):554-561. doi: 10.1002/ana.25036.

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store