Wstrząśnienie mózgu a ryzyko stwardnienia rozsianego

Dodano: 11 listopad 2018

Osoby, które doświadczyły urazów głowy, są bardziej narażone na SM.

Wstrząśnienie mózgu powiązano już z różnymi problemami neurologicznymi, w tym z przewlekłą encefalopatią pourazową, szczególnie groźną dla bokserów, członków drużyny futbolowej i innych osób uprawiających sporty kontaktowe. Teraz przyszła kolej na stwardnienie rozsiane.

Zdaniem połączonego zespołu specjalistów z Uniwersytetu Orebro, Instytutu Karolinska i innych placówek naukowych zależność taka istnieje. Przeanalizowali oni dane wszystkich szwedzkich pacjentów u których w okresie 1964-2012 r. zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Badanie objęło łącznie 7292 osób. Następnie każdemu choremu przyporządkowali 10 zdrowych ochotników tej samej płci i w podobnym wieku. W ten sposób specjaliści otrzymali grupę ok. 80 tys. osób, które w trakcie swojego życia doświadczały różnych problemów zdrowotnych.

Kiedy więc naukowcy zapoznali się z historią hospitalizacji wszystkich uczestników badania, skupiając się przede wszystkim na złamaniach i urazach głowy, odkryli, że osoby, które doznały wstrząśnienia mózgu w wieku dorosłym, były o 22% bardziej narażone na zachorowanie na stwardnienie rozsiane. Natomiast ciężkie urazy głowy, których ochotnicy doświadczyli w dzieciństwie, nie zwiększały później u nich ryzyka.

Według autorów badania związek między wstrząśnieniem mózgu a stwardnieniem rozsianym wynika ze zmian, jakie zachodzą w układzie nerwowym w czasie naszego życia. Mózg dziecka łatwiej się regeneruje, ponadto wciąż się rozwija, więc pewne urazy nie mają aż tak wielkiego wpływu na niego. Co innego w przypadku osób dorosłych: duży mózg wypełniający niemal całą czaszkę nie doświadcza takiej amortyzacji, ponadto nowe komórki powstają w nim wolniej, co utrudnia jego powrót do zdrowia, a nawet może powodować trwałe uszkodzenia.

Jednocześnie badacze uspokajają: to, że doświadczyłeś wstrząśnienia mózgu, nie oznacza, że zachorujesz na stwardnienie rozsiane. Odkryta przez nich zależność ma raczej znaczenie statystyczne, a sami autorzy pracy przyznają, że konieczne będą dalsze badania, które wskazałyby inne możliwe czynniki ryzyka.

Źródło: Ann Neurol. 2017 Oct;82(4):554-561. doi: 10.1002/ana.25036.

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store