Wstrząśnienie mózgu a ryzyko stwardnienia rozsianego

Dodano: 11 listopad 2018

Osoby, które doświadczyły urazów głowy, są bardziej narażone na SM.

Wstrząśnienie mózgu powiązano już z różnymi problemami neurologicznymi, w tym z przewlekłą encefalopatią pourazową, szczególnie groźną dla bokserów, członków drużyny futbolowej i innych osób uprawiających sporty kontaktowe. Teraz przyszła kolej na stwardnienie rozsiane.

Zdaniem połączonego zespołu specjalistów z Uniwersytetu Orebro, Instytutu Karolinska i innych placówek naukowych zależność taka istnieje. Przeanalizowali oni dane wszystkich szwedzkich pacjentów u których w okresie 1964-2012 r. zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Badanie objęło łącznie 7292 osób. Następnie każdemu choremu przyporządkowali 10 zdrowych ochotników tej samej płci i w podobnym wieku. W ten sposób specjaliści otrzymali grupę ok. 80 tys. osób, które w trakcie swojego życia doświadczały różnych problemów zdrowotnych.

Kiedy więc naukowcy zapoznali się z historią hospitalizacji wszystkich uczestników badania, skupiając się przede wszystkim na złamaniach i urazach głowy, odkryli, że osoby, które doznały wstrząśnienia mózgu w wieku dorosłym, były o 22% bardziej narażone na zachorowanie na stwardnienie rozsiane. Natomiast ciężkie urazy głowy, których ochotnicy doświadczyli w dzieciństwie, nie zwiększały później u nich ryzyka.

Według autorów badania związek między wstrząśnieniem mózgu a stwardnieniem rozsianym wynika ze zmian, jakie zachodzą w układzie nerwowym w czasie naszego życia. Mózg dziecka łatwiej się regeneruje, ponadto wciąż się rozwija, więc pewne urazy nie mają aż tak wielkiego wpływu na niego. Co innego w przypadku osób dorosłych: duży mózg wypełniający niemal całą czaszkę nie doświadcza takiej amortyzacji, ponadto nowe komórki powstają w nim wolniej, co utrudnia jego powrót do zdrowia, a nawet może powodować trwałe uszkodzenia.

Jednocześnie badacze uspokajają: to, że doświadczyłeś wstrząśnienia mózgu, nie oznacza, że zachorujesz na stwardnienie rozsiane. Odkryta przez nich zależność ma raczej znaczenie statystyczne, a sami autorzy pracy przyznają, że konieczne będą dalsze badania, które wskazałyby inne możliwe czynniki ryzyka.

Źródło: Ann Neurol. 2017 Oct;82(4):554-561. doi: 10.1002/ana.25036.

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store