Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Dodano: 9 grudzień 2018

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Na niedawnym dorocznym spotkaniu amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego Rosalinda Roberts i jej zespół przedstawili wykonane z użyciem mikroskopu zdjęcia mózgu od zmarłych dawców. Badanie było elementem studiów nad możliwymi zmianami neurologicznymi u pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią.

Tymczasem okazało się, że w pobranym materiale znajdują się bakterie ze szczepów zamieszkujących jelita. Czy oznacza to, że mózg również zamieszkują kolonie drobnoustrojów?

Naukowcy ostrożnie podchodzą do tej hipotezy. Co prawda, to nie pierwszy raz, kiedy udało im się uchwycić pod mikroskopem bakterie w mózgu, jednak nie oznacza to, że znalazły się tam one celowo - być może podczas pobierania materiału doszło do jego zanieczyszczenia.

Zespół Rosalindy Roberts przekazał jednocześnie, że bakterie wykryto we wszystkich pobranych próbkach: zarówno od zdrowych, jak i chorych na schizofrenię dawców.

Należy pamiętać, że mózg wyposażony jest w specjalny system obronny zapobiegający przenikaniu z układu krwionośnego szkodliwych dla niego czynników. Jednocześnie pewne drobnoustroje posiadają umiejętność przenikania przez barierę krew-mózg.

Źródło: https://www.sciencemag.org/news/2018/11/do-gut-bacteria-make-second-home-our-brains

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store