Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Dodano: 9 grudzień 2018

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Na niedawnym dorocznym spotkaniu amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego Rosalinda Roberts i jej zespół przedstawili wykonane z użyciem mikroskopu zdjęcia mózgu od zmarłych dawców. Badanie było elementem studiów nad możliwymi zmianami neurologicznymi u pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią.

Tymczasem okazało się, że w pobranym materiale znajdują się bakterie ze szczepów zamieszkujących jelita. Czy oznacza to, że mózg również zamieszkują kolonie drobnoustrojów?

Naukowcy ostrożnie podchodzą do tej hipotezy. Co prawda, to nie pierwszy raz, kiedy udało im się uchwycić pod mikroskopem bakterie w mózgu, jednak nie oznacza to, że znalazły się tam one celowo - być może podczas pobierania materiału doszło do jego zanieczyszczenia.

Zespół Rosalindy Roberts przekazał jednocześnie, że bakterie wykryto we wszystkich pobranych próbkach: zarówno od zdrowych, jak i chorych na schizofrenię dawców.

Należy pamiętać, że mózg wyposażony jest w specjalny system obronny zapobiegający przenikaniu z układu krwionośnego szkodliwych dla niego czynników. Jednocześnie pewne drobnoustroje posiadają umiejętność przenikania przez barierę krew-mózg.

Źródło: https://www.sciencemag.org/news/2018/11/do-gut-bacteria-make-second-home-our-brains

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store