Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Dodano: 9 grudzień 2018

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Na niedawnym dorocznym spotkaniu amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego Rosalinda Roberts i jej zespół przedstawili wykonane z użyciem mikroskopu zdjęcia mózgu od zmarłych dawców. Badanie było elementem studiów nad możliwymi zmianami neurologicznymi u pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią.

Tymczasem okazało się, że w pobranym materiale znajdują się bakterie ze szczepów zamieszkujących jelita. Czy oznacza to, że mózg również zamieszkują kolonie drobnoustrojów?

Naukowcy ostrożnie podchodzą do tej hipotezy. Co prawda, to nie pierwszy raz, kiedy udało im się uchwycić pod mikroskopem bakterie w mózgu, jednak nie oznacza to, że znalazły się tam one celowo - być może podczas pobierania materiału doszło do jego zanieczyszczenia.

Zespół Rosalindy Roberts przekazał jednocześnie, że bakterie wykryto we wszystkich pobranych próbkach: zarówno od zdrowych, jak i chorych na schizofrenię dawców.

Należy pamiętać, że mózg wyposażony jest w specjalny system obronny zapobiegający przenikaniu z układu krwionośnego szkodliwych dla niego czynników. Jednocześnie pewne drobnoustroje posiadają umiejętność przenikania przez barierę krew-mózg.

Źródło: https://www.sciencemag.org/news/2018/11/do-gut-bacteria-make-second-home-our-brains

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store