Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Dodano: 9 grudzień 2018

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco są przekonani, że długie przebywanie w pozycji stojącej wcale nie jest takie zdrowe. Producenci biurek do pracy na stojąco twierdzą, że chronią one m.in. przed chorobami układu krążenia i przedwczesną śmiercią (które powiązano z siedzącym trybem życia).

Jednak wg ekspertów nie ma to przełożenia na realne obniżenia ryzyka. Co więcej, przyjmowanie na zmianę pozycji siedzącej i stojącej daje pracownikowi złudne poczucie aktywności fizycznej. Nie jest to jednak wysiłek wystarczający do zmniejszenia prawdopodobieństwa problemów zdrowotnych.

Według obowiązujących obecnie wytycznych, aby zadbać o prawidłową pracę układu krążenia konieczne jest podejmowanie co najmniej 3 razy w tygodniu aktywności fizycznej, w wyniku której przez 30 min tętno będzie wynosić 130 uderzeń na minutę.

Źródło: https://journals.lww.com/joem/Citation/2018/07000/Do_Sit_Stand_Workstations_Improve_Cardiovascular.14.aspx

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store