Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Dodano: 9 grudzień 2018

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco są przekonani, że długie przebywanie w pozycji stojącej wcale nie jest takie zdrowe. Producenci biurek do pracy na stojąco twierdzą, że chronią one m.in. przed chorobami układu krążenia i przedwczesną śmiercią (które powiązano z siedzącym trybem życia).

Jednak wg ekspertów nie ma to przełożenia na realne obniżenia ryzyka. Co więcej, przyjmowanie na zmianę pozycji siedzącej i stojącej daje pracownikowi złudne poczucie aktywności fizycznej. Nie jest to jednak wysiłek wystarczający do zmniejszenia prawdopodobieństwa problemów zdrowotnych.

Według obowiązujących obecnie wytycznych, aby zadbać o prawidłową pracę układu krążenia konieczne jest podejmowanie co najmniej 3 razy w tygodniu aktywności fizycznej, w wyniku której przez 30 min tętno będzie wynosić 130 uderzeń na minutę.

Źródło: https://journals.lww.com/joem/Citation/2018/07000/Do_Sit_Stand_Workstations_Improve_Cardiovascular.14.aspx

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store