Truskawki i choroby jelit

Dodano: 5 styczeń 2019

Kilka truskawek dziennie złagodzi objawy nieswoistego zapalenia jelit.

Biegunka, chroniczne zmęczenie czy utrata wagi - to tylko niektóre z problemów, z jakimi muszą się mierzyć osoby cierpiące z powodu nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Można je złagodzić jedząc truskawki: te owoce są pożywką dla dobroczynnych szczepów bakterii. Wspierają  zatem prawidłowy skład bioty, której zaburzenia są przyczyną wielu problemów z jelitami.

To nie pierwsze badanie wpływu truskawek na objawy nieswoistego zapalenia jelit. Wcześniej jednak naukowcy sprawdzali poszczególne substancje, które wyodrębnili z truskawek, tym razem zaś wzięli pod lupę całe owoce. Co prawda badanie przeprowadzono na myszach laboratoryjnych, jednak autorzy pracy są przekonani, że w przypadku ludzi truskawki okażą się równie skuteczne.

Nieswoiste zapalenie jelit to wspólny termin na kilka schorzeń, w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna i zapalenie jelita grubego. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych z powodu IBD cierpi 3 mln osób.

Źródło: 256th National Meeting & Exposition of the American Chemical Society, Boston, MA, August 20, 2018

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store