Żelazo zamiast syropu?

Dodano: 6 styczeń 2019

Jeśli zmagasz się z uporczywym kaszlem, być może przyczyną problemu są niedobory żywieniowe - zwłaszcza, jeśli jesteś kobietą.

To płeć piękna jest bowiem znacznie bardziej narażona na zbyt niski poziom żelaza, zwłaszcza w czasie ciąży i menopauzy, a jednocześnie częściej cierpi na chroniczny kaszel, którego nie da się wyjaśnić chorobami układu oddechowego, astmą ani refluksem.

W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się 22 niepalącym kobietom, które zmagały się z tym problemem. Okazało się, że wszystkie miały niedobór żelaza i objawy stanu zapalnego błony śluzowej, a ich struny głosowe były bardzo wrażliwe. Przez 2 miesiące ochotniczki leczono lekiem przeciwhistaminowym i inhibitorem pompy protonowej lub podawano im Fe (330-660 mg dziennie). Po tym czasie okazało się, że stosowanie farmaceutyków nie przyniosło zauważalnej poprawy, ale suplementacja całkowicie wyeliminowała problem przewlekłego kaszlu, a dodatkowo stan zapalny i nadwrażliwość zostały zniwelowane bądź całkowicie znikły.

Żelazo reguluje produkcję białek w układzie immunologicznym, które są odpowiedzialne za kontrolę procesów zapalnych. Jego niedobór może podtrzymywać nadreaktywność górnych dróg oddechowych oraz spowodować, że staną się one bardziej narażone na zapalenia, będące przyczyną chronicznego kaszlu niereagującego na standardowe leczenie. Dlatego zdaniem badaczy w takiej sytuacji powinno się określić stężenie ferrytyny we krwi, ponieważ uzupełnienie ewentualnych niedoborów żelaza może rozwiązać dokuczliwy objaw.

Co ciekawe dodatkowe dawki tego pierwiastka mogą pomóc również osobom, u których ze względu na suchy kaszel znacznie ograniczone jest stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), zalecanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycowej choroby nerek, cukrzycy i zespołu metabolicznego. Ta grupa leków zwiększa bowiem aktywność substancji prozapalnych na komórkach nabłonka oskrzeli. Żelazo z kolei jest ich inhibitorem, dzięki czemu może je hamować. Jak wykazano w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, suplementacja tym pierwiastkiem u osób z suchym kaszlem wywołanym ACEI po 4 tygodniach znacznie lub całkowicie likwidowała ten objaw.

Źródło: Int J Clin Pract. 2012 Nov;66(11):1095-100. doi: 10.1111/ijcp.12001; Hypertension. 2001 Aug;38(2):166-70.

Zobacz także

8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

Tajemnica nie tkwi jedynie w wodzie. Eksperci informują, że z czystym sumieniem możesz sięgnąć po lekki alkohol i napoje z kofeiną - ale wszystko z umiarem!

Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Za kilka dni pojawi się nowa lista leków refundowanych. Niestety, zabraknie na niej leków dla tysięcy ciężko chorych pacjentów.

Monitory snu pogarszają bezsenność

Monitory snu pogarszają bezsenność

Niektórzy pacjenci tak bardzo skupiają się na poprawie snu, że jedynie pogłębiają objawy bezsenności.

4 kroki do zdrowego serca

4 kroki do zdrowego serca

Wystarczy kilka prostych zmian, by zapanować nad nieregularnym rytmem serca.

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store