Żelazo zamiast syropu?

Dodano: 6 styczeń 2019

Jeśli zmagasz się z uporczywym kaszlem, być może przyczyną problemu są niedobory żywieniowe - zwłaszcza, jeśli jesteś kobietą.

To płeć piękna jest bowiem znacznie bardziej narażona na zbyt niski poziom żelaza, zwłaszcza w czasie ciąży i menopauzy, a jednocześnie częściej cierpi na chroniczny kaszel, którego nie da się wyjaśnić chorobami układu oddechowego, astmą ani refluksem.

W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się 22 niepalącym kobietom, które zmagały się z tym problemem. Okazało się, że wszystkie miały niedobór żelaza i objawy stanu zapalnego błony śluzowej, a ich struny głosowe były bardzo wrażliwe. Przez 2 miesiące ochotniczki leczono lekiem przeciwhistaminowym i inhibitorem pompy protonowej lub podawano im Fe (330-660 mg dziennie). Po tym czasie okazało się, że stosowanie farmaceutyków nie przyniosło zauważalnej poprawy, ale suplementacja całkowicie wyeliminowała problem przewlekłego kaszlu, a dodatkowo stan zapalny i nadwrażliwość zostały zniwelowane bądź całkowicie znikły.

Żelazo reguluje produkcję białek w układzie immunologicznym, które są odpowiedzialne za kontrolę procesów zapalnych. Jego niedobór może podtrzymywać nadreaktywność górnych dróg oddechowych oraz spowodować, że staną się one bardziej narażone na zapalenia, będące przyczyną chronicznego kaszlu niereagującego na standardowe leczenie. Dlatego zdaniem badaczy w takiej sytuacji powinno się określić stężenie ferrytyny we krwi, ponieważ uzupełnienie ewentualnych niedoborów żelaza może rozwiązać dokuczliwy objaw.

Co ciekawe dodatkowe dawki tego pierwiastka mogą pomóc również osobom, u których ze względu na suchy kaszel znacznie ograniczone jest stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), zalecanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycowej choroby nerek, cukrzycy i zespołu metabolicznego. Ta grupa leków zwiększa bowiem aktywność substancji prozapalnych na komórkach nabłonka oskrzeli. Żelazo z kolei jest ich inhibitorem, dzięki czemu może je hamować. Jak wykazano w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, suplementacja tym pierwiastkiem u osób z suchym kaszlem wywołanym ACEI po 4 tygodniach znacznie lub całkowicie likwidowała ten objaw.

Źródło: Int J Clin Pract. 2012 Nov;66(11):1095-100. doi: 10.1111/ijcp.12001; Hypertension. 2001 Aug;38(2):166-70.

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store