Żelazo zamiast syropu?

Dodano: 6 styczeń 2019

Jeśli zmagasz się z uporczywym kaszlem, być może przyczyną problemu są niedobory żywieniowe - zwłaszcza, jeśli jesteś kobietą.

To płeć piękna jest bowiem znacznie bardziej narażona na zbyt niski poziom żelaza, zwłaszcza w czasie ciąży i menopauzy, a jednocześnie częściej cierpi na chroniczny kaszel, którego nie da się wyjaśnić chorobami układu oddechowego, astmą ani refluksem.

W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się 22 niepalącym kobietom, które zmagały się z tym problemem. Okazało się, że wszystkie miały niedobór żelaza i objawy stanu zapalnego błony śluzowej, a ich struny głosowe były bardzo wrażliwe. Przez 2 miesiące ochotniczki leczono lekiem przeciwhistaminowym i inhibitorem pompy protonowej lub podawano im Fe (330-660 mg dziennie). Po tym czasie okazało się, że stosowanie farmaceutyków nie przyniosło zauważalnej poprawy, ale suplementacja całkowicie wyeliminowała problem przewlekłego kaszlu, a dodatkowo stan zapalny i nadwrażliwość zostały zniwelowane bądź całkowicie znikły.

Żelazo reguluje produkcję białek w układzie immunologicznym, które są odpowiedzialne za kontrolę procesów zapalnych. Jego niedobór może podtrzymywać nadreaktywność górnych dróg oddechowych oraz spowodować, że staną się one bardziej narażone na zapalenia, będące przyczyną chronicznego kaszlu niereagującego na standardowe leczenie. Dlatego zdaniem badaczy w takiej sytuacji powinno się określić stężenie ferrytyny we krwi, ponieważ uzupełnienie ewentualnych niedoborów żelaza może rozwiązać dokuczliwy objaw.

Co ciekawe dodatkowe dawki tego pierwiastka mogą pomóc również osobom, u których ze względu na suchy kaszel znacznie ograniczone jest stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), zalecanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycowej choroby nerek, cukrzycy i zespołu metabolicznego. Ta grupa leków zwiększa bowiem aktywność substancji prozapalnych na komórkach nabłonka oskrzeli. Żelazo z kolei jest ich inhibitorem, dzięki czemu może je hamować. Jak wykazano w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, suplementacja tym pierwiastkiem u osób z suchym kaszlem wywołanym ACEI po 4 tygodniach znacznie lub całkowicie likwidowała ten objaw.

Źródło: Int J Clin Pract. 2012 Nov;66(11):1095-100. doi: 10.1111/ijcp.12001; Hypertension. 2001 Aug;38(2):166-70.

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store