Żelazo zamiast syropu?

Dodano: 6 styczeń 2019

Jeśli zmagasz się z uporczywym kaszlem, być może przyczyną problemu są niedobory żywieniowe - zwłaszcza, jeśli jesteś kobietą.

To płeć piękna jest bowiem znacznie bardziej narażona na zbyt niski poziom żelaza, zwłaszcza w czasie ciąży i menopauzy, a jednocześnie częściej cierpi na chroniczny kaszel, którego nie da się wyjaśnić chorobami układu oddechowego, astmą ani refluksem.

W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się 22 niepalącym kobietom, które zmagały się z tym problemem. Okazało się, że wszystkie miały niedobór żelaza i objawy stanu zapalnego błony śluzowej, a ich struny głosowe były bardzo wrażliwe. Przez 2 miesiące ochotniczki leczono lekiem przeciwhistaminowym i inhibitorem pompy protonowej lub podawano im Fe (330-660 mg dziennie). Po tym czasie okazało się, że stosowanie farmaceutyków nie przyniosło zauważalnej poprawy, ale suplementacja całkowicie wyeliminowała problem przewlekłego kaszlu, a dodatkowo stan zapalny i nadwrażliwość zostały zniwelowane bądź całkowicie znikły.

Żelazo reguluje produkcję białek w układzie immunologicznym, które są odpowiedzialne za kontrolę procesów zapalnych. Jego niedobór może podtrzymywać nadreaktywność górnych dróg oddechowych oraz spowodować, że staną się one bardziej narażone na zapalenia, będące przyczyną chronicznego kaszlu niereagującego na standardowe leczenie. Dlatego zdaniem badaczy w takiej sytuacji powinno się określić stężenie ferrytyny we krwi, ponieważ uzupełnienie ewentualnych niedoborów żelaza może rozwiązać dokuczliwy objaw.

Co ciekawe dodatkowe dawki tego pierwiastka mogą pomóc również osobom, u których ze względu na suchy kaszel znacznie ograniczone jest stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), zalecanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycowej choroby nerek, cukrzycy i zespołu metabolicznego. Ta grupa leków zwiększa bowiem aktywność substancji prozapalnych na komórkach nabłonka oskrzeli. Żelazo z kolei jest ich inhibitorem, dzięki czemu może je hamować. Jak wykazano w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, suplementacja tym pierwiastkiem u osób z suchym kaszlem wywołanym ACEI po 4 tygodniach znacznie lub całkowicie likwidowała ten objaw.

Źródło: Int J Clin Pract. 2012 Nov;66(11):1095-100. doi: 10.1111/ijcp.12001; Hypertension. 2001 Aug;38(2):166-70.

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store