Żywność przetworzona i osteoartroza

Dodano: 8 styczeń 2019

Cukry dodawane do produktów wysokoprzetworzonych mogą wywoływać chorobę zwyrodnieniową stawów (osteoartrozę).

Nie trzeba mieć nadwagi, żeby znaleźć się w grupie ryzyka: właśnie udowodniono, że osoby często jedzące żywność typu fast food mogą być bardziej narażone na osteoartrozę, nawet jeśli ich waga pozostaje w normie.

Wszystkiemu winne cukry - dodawane do żywności i spożywane w wysokich ilościach powodują stany zapalne, które sprzyjają rozwojowi wielu chorób, w tym osteoartrozie. Co prawda autorzy badania z Oklahoma Medical Research Foundation przeprowadzili je na myszach, jednak są przekonani, że w przypadku ludzi wyniki będą podobne.

W toku eksperymentu karmili oni zdrowe gryzonie wysokotłuszczowymi produktami, szybko jednak odkryli, ze to węglowodany są odpowiedzialne za pogorszenie stanu zdrowia zwierząt. Cukry wywoływały zapalenie stawów, które jest jednym z pierwszych objawów osteoartrozy. Natomiast dieta bogata w błonnik zdawała się łagodzić symptomy choroby.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jeden z największych problemów zdrowotnych Zachodu. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych z jej powodu cierpi 27 mln osób.

Źródło: Dis Model Mech, 2018; 11.pii: dmm034827

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store