Żywność przetworzona i osteoartroza

Dodano: 8 styczeń 2019

Cukry dodawane do produktów wysokoprzetworzonych mogą wywoływać chorobę zwyrodnieniową stawów (osteoartrozę).

Nie trzeba mieć nadwagi, żeby znaleźć się w grupie ryzyka: właśnie udowodniono, że osoby często jedzące żywność typu fast food mogą być bardziej narażone na osteoartrozę, nawet jeśli ich waga pozostaje w normie.

Wszystkiemu winne cukry - dodawane do żywności i spożywane w wysokich ilościach powodują stany zapalne, które sprzyjają rozwojowi wielu chorób, w tym osteoartrozie. Co prawda autorzy badania z Oklahoma Medical Research Foundation przeprowadzili je na myszach, jednak są przekonani, że w przypadku ludzi wyniki będą podobne.

W toku eksperymentu karmili oni zdrowe gryzonie wysokotłuszczowymi produktami, szybko jednak odkryli, ze to węglowodany są odpowiedzialne za pogorszenie stanu zdrowia zwierząt. Cukry wywoływały zapalenie stawów, które jest jednym z pierwszych objawów osteoartrozy. Natomiast dieta bogata w błonnik zdawała się łagodzić symptomy choroby.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jeden z największych problemów zdrowotnych Zachodu. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych z jej powodu cierpi 27 mln osób.

Źródło: Dis Model Mech, 2018; 11.pii: dmm034827

Zobacz także

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Chcesz uniknąć depresji? Ćwicz!

Już kwadrans joggingu, marszu lub pracy w ogrodzie codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Kawa przeciw arytmii serca

Kawa przeciw arytmii serca

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wielofunkcyjny test ciążowy

Wielofunkcyjny test ciążowy

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Kulki gejszy chronią przed kobiecymi problemami

Naukowcy udowodnili, że przyjemność z używania kulek waginalnych, nazywanych również kulkami gejszy, przekłada się na zdrowie kobiety.

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store