Mózg, sen i przekąski

Dodano: 16 styczeń 2019

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Niedostatek snu zwiększa prawdopodobieństwo sięgnięcia po przekąski - do takich wniosków doszli naukowcy po przeprowadzeniu badania z udziałem 32 ochotników. Ich zadaniem było zjeść kolację składającą się z cielęciny z makaronem, jabłka i jogurtu. Następnie eksperci kazali części ochotników wrócić do domu i położyć się spać, pozostałym zaś nakazali pozostanie w laboratorium i podejmowanie różnych aktywności, które uniemożliwiały im zaśnięcie.

Następnego dnia wszyscy ochotnicy mieli poddać się badaniu rezonansem magnetycznym oraz jednocześnie oglądać obrazki przedstawiające m.in. produkty spożywcze i decydować, czy zapłaciliby za nie sugerowaną przez naukowców cenę. Pobrano też od nich próbki krwi i zmierzono poziom glukozy oraz hormonów powiązanych ze stresem i apetytem.

Okazało się, że poziom hormonów i glukoza były w normie u obu grup. Natomiast osoby, które nie spały całą noc, były gotowe wydać więcej pieniędzy na przekąski niż osoby wyspane. Odnotowano też większą aktywność tych obszarów mózgu, które odpowiadają za uczucie nagrody powiązane z jedzeniem i za kontrolę łaknienia.

To badanie sugeruje, że za nasze wybory żywieniowe może odpowiadać to, czy jesteśmy wyspani. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość i ilość snu, by móc świadomie podejmować decyzje co do spożywanych posiłków.

Źródło: https://www.biorxiv.org/content/early/2018/01/10/245845

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store