Mózg, sen i przekąski

Dodano: 16 styczeń 2019

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Niedostatek snu zwiększa prawdopodobieństwo sięgnięcia po przekąski - do takich wniosków doszli naukowcy po przeprowadzeniu badania z udziałem 32 ochotników. Ich zadaniem było zjeść kolację składającą się z cielęciny z makaronem, jabłka i jogurtu. Następnie eksperci kazali części ochotników wrócić do domu i położyć się spać, pozostałym zaś nakazali pozostanie w laboratorium i podejmowanie różnych aktywności, które uniemożliwiały im zaśnięcie.

Następnego dnia wszyscy ochotnicy mieli poddać się badaniu rezonansem magnetycznym oraz jednocześnie oglądać obrazki przedstawiające m.in. produkty spożywcze i decydować, czy zapłaciliby za nie sugerowaną przez naukowców cenę. Pobrano też od nich próbki krwi i zmierzono poziom glukozy oraz hormonów powiązanych ze stresem i apetytem.

Okazało się, że poziom hormonów i glukoza były w normie u obu grup. Natomiast osoby, które nie spały całą noc, były gotowe wydać więcej pieniędzy na przekąski niż osoby wyspane. Odnotowano też większą aktywność tych obszarów mózgu, które odpowiadają za uczucie nagrody powiązane z jedzeniem i za kontrolę łaknienia.

To badanie sugeruje, że za nasze wybory żywieniowe może odpowiadać to, czy jesteśmy wyspani. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość i ilość snu, by móc świadomie podejmować decyzje co do spożywanych posiłków.

Źródło: https://www.biorxiv.org/content/early/2018/01/10/245845

Zobacz także

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Osoby leczące farmakologicznie bezsenność są bardziej narażone na wysokie ciśnienie - co oczywiście zmusi je do przyjmowania kolejnego leku.

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store