Czekamy na przełom w leczeniu raka prostaty

Dodano: 19 styczeń 2019

Na rynku dostępny jest już kolejny lek, który ma być stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego. Problem polega na tym, że polscy pacjenci mają trudności w uzyskaniu jego refundacji.

Dwa badania z udziałem łącznie 3200 ochotników sugerują, że lek znany pod nazwą abirateron znacząco zwiększa szanse na przeżycie pacjentów z rakiem prostaty. Zgodnie z ich wynikami, pacjenci poddani jednocześnie terapii hormonalnej i leczeniu abirateronem, mieli o 38% większe szanse na przeżycie kolejnych 30 miesięcy i o 37% większe szanse na przeżycie kolejnych 40 miesięcy.

Zdaniem ekspertów abirateron nie tylko zmniejsza ryzyko śmierci, ale też obniża 0 70% prawdopodobieństwo nawrotu raka prostaty1.

Lek zyskał w lutym 2018 r. akceptację ze strony amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA2. Szybko też trafił do Polski. Niestety, Ministerstwo Zdrowia przygotowało pewne restrykcje co do jego stosowania i refundacji, które praktycznie uniemożliwiają korzystanie z niego pacjentom w potrzebie. Nie jest to pierwszy raz, kiedy chorzy mają utrudniony dostęp do leków: z podobną sytuacją mierzą się pacjenci z chorobą Fabry'ego, którzy od kilka lat bezskutecznie walczą o refundację terapii. Czy Ministerstwo skłoni się ku realizacji ich potrzeb?

Zobacz także

5 chorób, które kryją się w Twoim DNA

5 chorób, które kryją się w Twoim DNA

Prosty test pozwoli stwierdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Jedzenie, które chroni przed utratą pamięci

Jedzenie, które chroni przed utratą pamięci

Dieta bogata w warzywa i owoce to najlepszy sposób na ochronę pamięci i funkcji poznawczych.

Nowe placówki lecznicze dla pacjentów z chorobą Pompego

Nowe placówki lecznicze dla pacjentów z chorobą Pompego

Gdy zwykłe podnoszenie ręki sprawia ból, a wejście po schodach zabiera oddech, warto wykonać testy krwi. W porę wykryta choroba Pompego poddaje się leczeniu.

Męska antykoncepcja: nowa pigułka?

Męska antykoncepcja: nowa pigułka?

Wstępne badania wskazują, że już niedługo panowie będą mogli kontrolować swoją płodność przy pomocy specjalnych tabletek.

Odkryto nowe fazy snu

Odkryto nowe fazy snu

Dotąd uważano, że aktywność mózgu w czasie odpoczynku składa się z 3 faz pozbawionych marzeń sennych i 1 fazy REM. Teraz naukowcy są przekonani, że istnieje 19 faz snu.

Ćwiczenia czy leki hipotensyjne?

Ćwiczenia czy leki hipotensyjne?

Różne rodzaje aktywności fizycznej mogą obniżać ciśnienie skurczowe krwi, zwłaszcza gdy jego wartość jest zbyt wysoka.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store