Czekamy na przełom w leczeniu raka prostaty

Dodano: 19 styczeń 2019

Na rynku dostępny jest już kolejny lek, który ma być stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego. Problem polega na tym, że polscy pacjenci mają trudności w uzyskaniu jego refundacji.

Dwa badania z udziałem łącznie 3200 ochotników sugerują, że lek znany pod nazwą abirateron znacząco zwiększa szanse na przeżycie pacjentów z rakiem prostaty. Zgodnie z ich wynikami, pacjenci poddani jednocześnie terapii hormonalnej i leczeniu abirateronem, mieli o 38% większe szanse na przeżycie kolejnych 30 miesięcy i o 37% większe szanse na przeżycie kolejnych 40 miesięcy.

Zdaniem ekspertów abirateron nie tylko zmniejsza ryzyko śmierci, ale też obniża 0 70% prawdopodobieństwo nawrotu raka prostaty1.

Lek zyskał w lutym 2018 r. akceptację ze strony amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA2. Szybko też trafił do Polski. Niestety, Ministerstwo Zdrowia przygotowało pewne restrykcje co do jego stosowania i refundacji, które praktycznie uniemożliwiają korzystanie z niego pacjentom w potrzebie. Nie jest to pierwszy raz, kiedy chorzy mają utrudniony dostęp do leków: z podobną sytuacją mierzą się pacjenci z chorobą Fabry'ego, którzy od kilka lat bezskutecznie walczą o refundację terapii. Czy Ministerstwo skłoni się ku realizacji ich potrzeb?

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store