Brak przełomu w sprawie leku na raka prostaty

Dodano: 19 styczeń 2019

Na rynku dostępny jest już kolejny lek, który ma być stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego. Problem polega na tym, że polscy pacjenci mają trudności w uzyskaniu jego refundacji.

Dwa badania z udziałem łącznie 3200 ochotników sugerują, że lek znany pod nazwą abirateron znacząco zwiększa szanse na przeżycie pacjentów z rakiem prostaty. Zgodnie z ich wynikami, pacjenci poddani jednocześnie terapii hormonalnej i leczeniu abirateronem, mieli o 38% większe szanse na przeżycie kolejnych 30 miesięcy i o 37% większe szanse na przeżycie kolejnych 40 miesięcy.

Zdaniem ekspertów abirateron nie tylko zmniejsza ryzyko śmierci, ale też obniża 0 70% prawdopodobieństwo nawrotu raka prostaty1.

Lek zyskał w lutym 2018 r. akceptację ze strony amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA2. Szybko też trafił do Polski. Niestety, Ministerstwo Zdrowia przygotowało pewne restrykcje co do jego stosowania i refundacji, które praktycznie uniemożliwiają korzystanie z niego pacjentom w potrzebie. Nie jest to pierwszy raz, kiedy chorzy mają utrudniony dostęp do leków: z podobną sytuacją mierzą się pacjenci z chorobą Fabry'ego, którzy od kilka lat bezskutecznie walczą o refundację terapii. Czy Ministerstwo skłoni się ku realizacji ich potrzeb?

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store