Olejki eteryczne w szpitalu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health styczeń - luty 2019

Kup ten numer
Dodano: 22 styczeń 2019

Latem 2018 r. przeprowadzono w USA eksperyment, by ocenić skuteczność aromaterapii w walce ze stresem. Do udziału w nim zaproszono lekarzy i pielęgniarki.

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville (USA) wykazali, że charakterystyczny zapach panujący w szpitalu działa negatywnie również na personel medyczny, co może pogłębiać stres związany z wykonywaniem odpowiedzialnej pracy. Postanowili więc ten problem rozwiązać. W pierwszej kolejności przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że 41% pracowników izby przyjęć, gdzie prowadzono badanie, odczuwało silny stres podczas pracy, a 60% opisywało swoje uczucia jako frustrację. Ten rezultat był oczywiście związany ze specyfiką oddziału ratunkowego, gdzie zwykle trwa walka o ludzkie życie, ale w odpowiedzi na pytanie dotyczące skojarzeń z zapachem szpitala ankietowani podkreślali, że przywołuje on złe wspomnienia, gdy sami byli pacjentami. Niektórym zapach ten kojarzył się ze śmiercią.

Moc olejków eterycznych

Na potrzeby eksperymentu w izbie przyjęć i na korytarzach rozmieszczono automatyczne dyfuzory, które rozpylały olejki eteryczne w powietrzu. Początkowo sceptycznie nastawiony personel szpitala traktował nowe rozwiązanie jak magię i nie wierzył w jego skuteczność. Jednak przeprowadzona po pewnym czasie ankieta rozwiała wszelkie wątpliwości: olejki eteryczne zadziałały! Silny stres odczuwało już tylko 3% pracowników izby przyjęć, a frustrację - 6%. Władze szpitala rozważają w związku z tym zastosowanie olejków eterycznych na wszystkich oddziałach, by również pacjentom umożliwić korzystanie z dobrodziejstw aromaterapii1.

Olejki eteryczne uspokajają mózg

Substancje zawarte w olejkach eterycznych oddziałują bezpośrednio na mózg, a dokładnie na układ limbiczny. Jest to część centralnego układu nerwowego odpowiedzialna za motywację i procesy pamięciowe, a także zawiadująca naszymi emocjami. Pośrednio wpływa też na wydzielanie hormonów, które regulują nasze samopoczucie psychiczne. W przedstawionym badaniu zastosowano kombinacje 3 olejków eterycznych: pomarańczowego (usuwa stres i pomaga w leczeniu depresji), limonkowego i cytrynowego (oba uspokajają, łagodzą lęki i niepokoje), a także gotową mieszankę olejków cytrusowych z dodatkiem wanilii (m.in. cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza i wanilia), która poprawia samopoczucie i mobilizuje do działania2.

Bibliografia

  1. https://vanderbilthealth.com/
  2. https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview#1

Zobacz także

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store