Olejki eteryczne w szpitalu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health styczeń - luty 2019

Kup ten numer
Dodano: 22 styczeń 2019

Latem 2018 r. przeprowadzono w USA eksperyment, by ocenić skuteczność aromaterapii w walce ze stresem. Do udziału w nim zaproszono lekarzy i pielęgniarki.

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville (USA) wykazali, że charakterystyczny zapach panujący w szpitalu działa negatywnie również na personel medyczny, co może pogłębiać stres związany z wykonywaniem odpowiedzialnej pracy. Postanowili więc ten problem rozwiązać. W pierwszej kolejności przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że 41% pracowników izby przyjęć, gdzie prowadzono badanie, odczuwało silny stres podczas pracy, a 60% opisywało swoje uczucia jako frustrację. Ten rezultat był oczywiście związany ze specyfiką oddziału ratunkowego, gdzie zwykle trwa walka o ludzkie życie, ale w odpowiedzi na pytanie dotyczące skojarzeń z zapachem szpitala ankietowani podkreślali, że przywołuje on złe wspomnienia, gdy sami byli pacjentami. Niektórym zapach ten kojarzył się ze śmiercią.

Moc olejków eterycznych

Na potrzeby eksperymentu w izbie przyjęć i na korytarzach rozmieszczono automatyczne dyfuzory, które rozpylały olejki eteryczne w powietrzu. Początkowo sceptycznie nastawiony personel szpitala traktował nowe rozwiązanie jak magię i nie wierzył w jego skuteczność. Jednak przeprowadzona po pewnym czasie ankieta rozwiała wszelkie wątpliwości: olejki eteryczne zadziałały! Silny stres odczuwało już tylko 3% pracowników izby przyjęć, a frustrację - 6%. Władze szpitala rozważają w związku z tym zastosowanie olejków eterycznych na wszystkich oddziałach, by również pacjentom umożliwić korzystanie z dobrodziejstw aromaterapii1.

Olejki eteryczne uspokajają mózg

Substancje zawarte w olejkach eterycznych oddziałują bezpośrednio na mózg, a dokładnie na układ limbiczny. Jest to część centralnego układu nerwowego odpowiedzialna za motywację i procesy pamięciowe, a także zawiadująca naszymi emocjami. Pośrednio wpływa też na wydzielanie hormonów, które regulują nasze samopoczucie psychiczne. W przedstawionym badaniu zastosowano kombinacje 3 olejków eterycznych: pomarańczowego (usuwa stres i pomaga w leczeniu depresji), limonkowego i cytrynowego (oba uspokajają, łagodzą lęki i niepokoje), a także gotową mieszankę olejków cytrusowych z dodatkiem wanilii (m.in. cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza i wanilia), która poprawia samopoczucie i mobilizuje do działania2.

Bibliografia

  1. https://vanderbilthealth.com/
  2. https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview#1

Zobacz także

5 chorób, które kryją się w Twoim DNA

5 chorób, które kryją się w Twoim DNA

Prosty test pozwoli stwierdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Jedzenie, które chroni przed utratą pamięci

Jedzenie, które chroni przed utratą pamięci

Dieta bogata w warzywa i owoce to najlepszy sposób na ochronę pamięci i funkcji poznawczych.

Nowe placówki lecznicze dla pacjentów z chorobą Pompego

Nowe placówki lecznicze dla pacjentów z chorobą Pompego

Gdy zwykłe podnoszenie ręki sprawia ból, a wejście po schodach zabiera oddech, warto wykonać testy krwi. W porę wykryta choroba Pompego poddaje się leczeniu.

Męska antykoncepcja: nowa pigułka?

Męska antykoncepcja: nowa pigułka?

Wstępne badania wskazują, że już niedługo panowie będą mogli kontrolować swoją płodność przy pomocy specjalnych tabletek.

Odkryto nowe fazy snu

Odkryto nowe fazy snu

Dotąd uważano, że aktywność mózgu w czasie odpoczynku składa się z 3 faz pozbawionych marzeń sennych i 1 fazy REM. Teraz naukowcy są przekonani, że istnieje 19 faz snu.

Ćwiczenia czy leki hipotensyjne?

Ćwiczenia czy leki hipotensyjne?

Różne rodzaje aktywności fizycznej mogą obniżać ciśnienie skurczowe krwi, zwłaszcza gdy jego wartość jest zbyt wysoka.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store