Olejki eteryczne w szpitalu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health styczeń - luty 2019

Kup ten numer
Dodano: 22 styczeń 2019

Latem 2018 r. przeprowadzono w USA eksperyment, by ocenić skuteczność aromaterapii w walce ze stresem. Do udziału w nim zaproszono lekarzy i pielęgniarki.

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville (USA) wykazali, że charakterystyczny zapach panujący w szpitalu działa negatywnie również na personel medyczny, co może pogłębiać stres związany z wykonywaniem odpowiedzialnej pracy. Postanowili więc ten problem rozwiązać. W pierwszej kolejności przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że 41% pracowników izby przyjęć, gdzie prowadzono badanie, odczuwało silny stres podczas pracy, a 60% opisywało swoje uczucia jako frustrację. Ten rezultat był oczywiście związany ze specyfiką oddziału ratunkowego, gdzie zwykle trwa walka o ludzkie życie, ale w odpowiedzi na pytanie dotyczące skojarzeń z zapachem szpitala ankietowani podkreślali, że przywołuje on złe wspomnienia, gdy sami byli pacjentami. Niektórym zapach ten kojarzył się ze śmiercią.

Moc olejków eterycznych

Na potrzeby eksperymentu w izbie przyjęć i na korytarzach rozmieszczono automatyczne dyfuzory, które rozpylały olejki eteryczne w powietrzu. Początkowo sceptycznie nastawiony personel szpitala traktował nowe rozwiązanie jak magię i nie wierzył w jego skuteczność. Jednak przeprowadzona po pewnym czasie ankieta rozwiała wszelkie wątpliwości: olejki eteryczne zadziałały! Silny stres odczuwało już tylko 3% pracowników izby przyjęć, a frustrację - 6%. Władze szpitala rozważają w związku z tym zastosowanie olejków eterycznych na wszystkich oddziałach, by również pacjentom umożliwić korzystanie z dobrodziejstw aromaterapii1.

Olejki eteryczne uspokajają mózg

Substancje zawarte w olejkach eterycznych oddziałują bezpośrednio na mózg, a dokładnie na układ limbiczny. Jest to część centralnego układu nerwowego odpowiedzialna za motywację i procesy pamięciowe, a także zawiadująca naszymi emocjami. Pośrednio wpływa też na wydzielanie hormonów, które regulują nasze samopoczucie psychiczne. W przedstawionym badaniu zastosowano kombinacje 3 olejków eterycznych: pomarańczowego (usuwa stres i pomaga w leczeniu depresji), limonkowego i cytrynowego (oba uspokajają, łagodzą lęki i niepokoje), a także gotową mieszankę olejków cytrusowych z dodatkiem wanilii (m.in. cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza i wanilia), która poprawia samopoczucie i mobilizuje do działania2.

Bibliografia

  1. https://vanderbilthealth.com/
  2. https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview#1

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store