Olejki eteryczne w szpitalu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health styczeń - luty 2019

Kup ten numer
Dodano: 22 styczeń 2019

Latem 2018 r. przeprowadzono w USA eksperyment, by ocenić skuteczność aromaterapii w walce ze stresem. Do udziału w nim zaproszono lekarzy i pielęgniarki.

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville (USA) wykazali, że charakterystyczny zapach panujący w szpitalu działa negatywnie również na personel medyczny, co może pogłębiać stres związany z wykonywaniem odpowiedzialnej pracy. Postanowili więc ten problem rozwiązać. W pierwszej kolejności przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że 41% pracowników izby przyjęć, gdzie prowadzono badanie, odczuwało silny stres podczas pracy, a 60% opisywało swoje uczucia jako frustrację. Ten rezultat był oczywiście związany ze specyfiką oddziału ratunkowego, gdzie zwykle trwa walka o ludzkie życie, ale w odpowiedzi na pytanie dotyczące skojarzeń z zapachem szpitala ankietowani podkreślali, że przywołuje on złe wspomnienia, gdy sami byli pacjentami. Niektórym zapach ten kojarzył się ze śmiercią.

Moc olejków eterycznych

Na potrzeby eksperymentu w izbie przyjęć i na korytarzach rozmieszczono automatyczne dyfuzory, które rozpylały olejki eteryczne w powietrzu. Początkowo sceptycznie nastawiony personel szpitala traktował nowe rozwiązanie jak magię i nie wierzył w jego skuteczność. Jednak przeprowadzona po pewnym czasie ankieta rozwiała wszelkie wątpliwości: olejki eteryczne zadziałały! Silny stres odczuwało już tylko 3% pracowników izby przyjęć, a frustrację - 6%. Władze szpitala rozważają w związku z tym zastosowanie olejków eterycznych na wszystkich oddziałach, by również pacjentom umożliwić korzystanie z dobrodziejstw aromaterapii1.

Olejki eteryczne uspokajają mózg

Substancje zawarte w olejkach eterycznych oddziałują bezpośrednio na mózg, a dokładnie na układ limbiczny. Jest to część centralnego układu nerwowego odpowiedzialna za motywację i procesy pamięciowe, a także zawiadująca naszymi emocjami. Pośrednio wpływa też na wydzielanie hormonów, które regulują nasze samopoczucie psychiczne. W przedstawionym badaniu zastosowano kombinacje 3 olejków eterycznych: pomarańczowego (usuwa stres i pomaga w leczeniu depresji), limonkowego i cytrynowego (oba uspokajają, łagodzą lęki i niepokoje), a także gotową mieszankę olejków cytrusowych z dodatkiem wanilii (m.in. cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza i wanilia), która poprawia samopoczucie i mobilizuje do działania2.

Bibliografia

  1. https://vanderbilthealth.com/
  2. https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview#1

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store