Żel w sprayu pomoże pokonać raka

Dodano: 25 styczeń 2019

Przeprowadzone niedawno badanie na myszach przybliża nas do rozwiązania problemu chorób onkologicznych.

Jak upewnić się, że cały guz został usunięty? Należy wyciąć większy fragment tkanki - łącznie ze zdrowymi komórkami organizmu. Niebezpieczeństwo związane z nawrotem choroby, gdyby choć jedna komórka nowotworowa przetrwała, jest tak duże, że lekarze decydują się na prewencyjne uszkodzenie zdrowej tkanki.

Na szczęście rośnie liczba nowych metod usuwania guza, które pozwalają zachować zdrowe komórki, np. GammaKnife, który precyzyjnie oddziela tkankę zmienioną od rozwijającej się prawidłowo. Być może już niedługo do tej grupy dołączy specjalny żel przygotowany przez połączony zespół amerykańskich ekspertów. Substancja nałożona na ranę po wycięciu guza doprowadza do śmierci komórek nowotworowych, które mogły pozostać po operacji - i nie uszkadza zdrowej tkanki.

Żel nie zabija jednak złośliwych komórek bezpośrednio, ale czyni je wrażliwymi na reakcję immunologiczną organizmu poprzez "wyłączenie" aktywności cząsteczki CD47. Występuje ona również naturalnie w czerwonych krwinkach, dlatego też problem polegał na wynalezieniu takiej metody leczenia, która nie uszkodzi komórek krwi. Nowo opracowany żel w sprayu blokuje CD47 tylko w komórkach nowotworowych.

Po badaniach na myszach autorzy projektu zamierzają przejść do testów na większych ssakach. Jeśli ta faza również przebiegnie pomyślnie, eksperci rozpoczną rekrutację ludzkich ochotników.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41565-018-0319-4

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store