Żel w sprayu pomoże pokonać raka

Dodano: 25 styczeń 2019

Przeprowadzone niedawno badanie na myszach przybliża nas do rozwiązania problemu chorób onkologicznych.

Jak upewnić się, że cały guz został usunięty? Należy wyciąć większy fragment tkanki - łącznie ze zdrowymi komórkami organizmu. Niebezpieczeństwo związane z nawrotem choroby, gdyby choć jedna komórka nowotworowa przetrwała, jest tak duże, że lekarze decydują się na prewencyjne uszkodzenie zdrowej tkanki.

Na szczęście rośnie liczba nowych metod usuwania guza, które pozwalają zachować zdrowe komórki, np. GammaKnife, który precyzyjnie oddziela tkankę zmienioną od rozwijającej się prawidłowo. Być może już niedługo do tej grupy dołączy specjalny żel przygotowany przez połączony zespół amerykańskich ekspertów. Substancja nałożona na ranę po wycięciu guza doprowadza do śmierci komórek nowotworowych, które mogły pozostać po operacji - i nie uszkadza zdrowej tkanki.

Żel nie zabija jednak złośliwych komórek bezpośrednio, ale czyni je wrażliwymi na reakcję immunologiczną organizmu poprzez "wyłączenie" aktywności cząsteczki CD47. Występuje ona również naturalnie w czerwonych krwinkach, dlatego też problem polegał na wynalezieniu takiej metody leczenia, która nie uszkodzi komórek krwi. Nowo opracowany żel w sprayu blokuje CD47 tylko w komórkach nowotworowych.

Po badaniach na myszach autorzy projektu zamierzają przejść do testów na większych ssakach. Jeśli ta faza również przebiegnie pomyślnie, eksperci rozpoczną rekrutację ludzkich ochotników.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41565-018-0319-4

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store