Żel w sprayu pomoże pokonać raka

Dodano: 25 styczeń 2019

Przeprowadzone niedawno badanie na myszach przybliża nas do rozwiązania problemu chorób onkologicznych.

Jak upewnić się, że cały guz został usunięty? Należy wyciąć większy fragment tkanki - łącznie ze zdrowymi komórkami organizmu. Niebezpieczeństwo związane z nawrotem choroby, gdyby choć jedna komórka nowotworowa przetrwała, jest tak duże, że lekarze decydują się na prewencyjne uszkodzenie zdrowej tkanki.

Na szczęście rośnie liczba nowych metod usuwania guza, które pozwalają zachować zdrowe komórki, np. GammaKnife, który precyzyjnie oddziela tkankę zmienioną od rozwijającej się prawidłowo. Być może już niedługo do tej grupy dołączy specjalny żel przygotowany przez połączony zespół amerykańskich ekspertów. Substancja nałożona na ranę po wycięciu guza doprowadza do śmierci komórek nowotworowych, które mogły pozostać po operacji - i nie uszkadza zdrowej tkanki.

Żel nie zabija jednak złośliwych komórek bezpośrednio, ale czyni je wrażliwymi na reakcję immunologiczną organizmu poprzez "wyłączenie" aktywności cząsteczki CD47. Występuje ona również naturalnie w czerwonych krwinkach, dlatego też problem polegał na wynalezieniu takiej metody leczenia, która nie uszkodzi komórek krwi. Nowo opracowany żel w sprayu blokuje CD47 tylko w komórkach nowotworowych.

Po badaniach na myszach autorzy projektu zamierzają przejść do testów na większych ssakach. Jeśli ta faza również przebiegnie pomyślnie, eksperci rozpoczną rekrutację ludzkich ochotników.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41565-018-0319-4

Zobacz także

5 chorób, które kryją się w Twoim DNA

5 chorób, które kryją się w Twoim DNA

Prosty test pozwoli stwierdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Jedzenie, które chroni przed utratą pamięci

Jedzenie, które chroni przed utratą pamięci

Dieta bogata w warzywa i owoce to najlepszy sposób na ochronę pamięci i funkcji poznawczych.

Nowe placówki lecznicze dla pacjentów z chorobą Pompego

Nowe placówki lecznicze dla pacjentów z chorobą Pompego

Gdy zwykłe podnoszenie ręki sprawia ból, a wejście po schodach zabiera oddech, warto wykonać testy krwi. W porę wykryta choroba Pompego poddaje się leczeniu.

Męska antykoncepcja: nowa pigułka?

Męska antykoncepcja: nowa pigułka?

Wstępne badania wskazują, że już niedługo panowie będą mogli kontrolować swoją płodność przy pomocy specjalnych tabletek.

Odkryto nowe fazy snu

Odkryto nowe fazy snu

Dotąd uważano, że aktywność mózgu w czasie odpoczynku składa się z 3 faz pozbawionych marzeń sennych i 1 fazy REM. Teraz naukowcy są przekonani, że istnieje 19 faz snu.

Ćwiczenia czy leki hipotensyjne?

Ćwiczenia czy leki hipotensyjne?

Różne rodzaje aktywności fizycznej mogą obniżać ciśnienie skurczowe krwi, zwłaszcza gdy jego wartość jest zbyt wysoka.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store