Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Dodano: 7 luty 2019

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Wiele kobiet niepokoi się, że ich okolice intymne odbiegają wyglądem od przedstawianych w podręcznikach rysunków sromu. Tymczasem naukowcy uspokajają: nie ma jednego, uniwersalnego modelu waginy. Każda pani jest zbudowana prawidłowo.

Specjaliści ze Szpitala Kantonowego w Lucernie (Szwajcaria) zaprosili do badania 650 ochotniczek rasy białej w wieku 15-84 lata. Zmierzyli poszczególne elementy ich zewnętrznych narządów płciowych i orzekli, że jedną z cech sromu jest jego wyjątkowość u każdej kobiety:

  • wargi sromowe mniejsze mają długość 5-100 mm (średnio 43 mm)
  • łechtaczka może mieć długość od 1 mm do 22 mm, ale zwykle nie przekracza 5 mm

Przy okazji naukowcy zauważyli, że na te wymiary wpływ mają wiek i współczynnik BMI kobiet: otyłe panie charakteryzowały się dłuższymi wargami sromowymi i łechtaczką, a starsze - krótszymi.

Oznacza to, że kobiety nie powinny odczuwać kompleksów w związku z wyglądem swoich okolic intymnych. Wiele pań uznając, że ich ciała nie mieszczą się w kryteriach prawidłowej budowy, decyduje się na operację plastyczną. Zdaniem autorów badania zdanie wypowiedziane przez lekarza "Przecież pani srom jest jak najbardziej normalny" może powstrzymać pacjentkę przed niepotrzebną chirurgiczną ingerencją w wygląd1,2.

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store