Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Dodano: 7 luty 2019

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Wiele kobiet niepokoi się, że ich okolice intymne odbiegają wyglądem od przedstawianych w podręcznikach rysunków sromu. Tymczasem naukowcy uspokajają: nie ma jednego, uniwersalnego modelu waginy. Każda pani jest zbudowana prawidłowo.

Specjaliści ze Szpitala Kantonowego w Lucernie (Szwajcaria) zaprosili do badania 650 ochotniczek rasy białej w wieku 15-84 lata. Zmierzyli poszczególne elementy ich zewnętrznych narządów płciowych i orzekli, że jedną z cech sromu jest jego wyjątkowość u każdej kobiety:

  • wargi sromowe mniejsze mają długość 5-100 mm (średnio 43 mm)
  • łechtaczka może mieć długość od 1 mm do 22 mm, ale zwykle nie przekracza 5 mm

Przy okazji naukowcy zauważyli, że na te wymiary wpływ mają wiek i współczynnik BMI kobiet: otyłe panie charakteryzowały się dłuższymi wargami sromowymi i łechtaczką, a starsze - krótszymi.

Oznacza to, że kobiety nie powinny odczuwać kompleksów w związku z wyglądem swoich okolic intymnych. Wiele pań uznając, że ich ciała nie mieszczą się w kryteriach prawidłowej budowy, decyduje się na operację plastyczną. Zdaniem autorów badania zdanie wypowiedziane przez lekarza "Przecież pani srom jest jak najbardziej normalny" może powstrzymać pacjentkę przed niepotrzebną chirurgiczną ingerencją w wygląd1,2.

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store