Czy warto przyjmować probiotyki?

Dodano: 13 luty 2019

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

Suplementy z jednokomórkowymi organizmami, które przyjmujemy podczas antybiotykoterapii lub w celu zadbania o mikrobiotę jelitową zdają się nie być tak korzystne dla naszego zdrowia, jak nam się wydaje.

Dr Eran Elinav z Instytutu Nauki im. Weizmanna (Izrael) wraz z kolegami przeprowadził 2 badania, których wyniki doprowadziły do postawienia tak śmiałej tezy. W pierwszym z nich eksperci pobrali od zdrowych ochotników próbki biomu jelitowego, a następnie podawali im regularnie probiotyki lub placebo. U niektórych z nich organizmy probiotyczne zagnieździły się w jelitach, u pozostałych zaś zostały po prostu wydalone1,2.

W drugim eksperymencie badacze postanowili sprawdzić, czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii. 21 ochotników przyjmowało najpierw leki, a potem zostało podzielonych na 3 grupy:

  • poddanych terapii probiotykami
  • poddanych przeszczepowi ich własnej mikrobioty pobranej przed antybiotykoterapią
  • nie poddanych żadnej terapii wspierającej odbudowę biomu jelitowego

W grupie przyjmującej probiotyki dobroczynne szczepy bakterii szybko się zagnieździły. Ale jednocześnie własny biom uczestników odtworzył się dopiero po upływie ok. 6 miesięcy - później niż u osób, które nie przyjmowały żadnych mikroorganizmów po antybiotykoterapii. Natomiast w grupie poddanej przeszczepowi bioty równowaga biomu została przywrócona już w ciągu kilku dni1,3.

Nie oznacza to jednak, że suplementy z probiotykami są szkodliwe. Wiele badań powiązało ich przyjmowanie z szybszym powrotem do zdrowia np. podczas biegunki. Jednak nic nie zastąpi naszej naturalnej mikrobioty, która od dnia narodzin wspiera organizm w walce z patogenami.

Bibliografia

  1. New Scientist, 15 September 2018
  2. Cell, doi. org/gd4wmt
  3. Cell, doi. org/gd4wmx

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store