Czy warto przyjmować probiotyki?

Dodano: 13 luty 2019

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

Suplementy z jednokomórkowymi organizmami, które przyjmujemy podczas antybiotykoterapii lub w celu zadbania o mikrobiotę jelitową zdają się nie być tak korzystne dla naszego zdrowia, jak nam się wydaje.

Dr Eran Elinav z Instytutu Nauki im. Weizmanna (Izrael) wraz z kolegami przeprowadził 2 badania, których wyniki doprowadziły do postawienia tak śmiałej tezy. W pierwszym z nich eksperci pobrali od zdrowych ochotników próbki biomu jelitowego, a następnie podawali im regularnie probiotyki lub placebo. U niektórych z nich organizmy probiotyczne zagnieździły się w jelitach, u pozostałych zaś zostały po prostu wydalone1,2.

W drugim eksperymencie badacze postanowili sprawdzić, czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii. 21 ochotników przyjmowało najpierw leki, a potem zostało podzielonych na 3 grupy:

  • poddanych terapii probiotykami
  • poddanych przeszczepowi ich własnej mikrobioty pobranej przed antybiotykoterapią
  • nie poddanych żadnej terapii wspierającej odbudowę biomu jelitowego

W grupie przyjmującej probiotyki dobroczynne szczepy bakterii szybko się zagnieździły. Ale jednocześnie własny biom uczestników odtworzył się dopiero po upływie ok. 6 miesięcy - później niż u osób, które nie przyjmowały żadnych mikroorganizmów po antybiotykoterapii. Natomiast w grupie poddanej przeszczepowi bioty równowaga biomu została przywrócona już w ciągu kilku dni1,3.

Nie oznacza to jednak, że suplementy z probiotykami są szkodliwe. Wiele badań powiązało ich przyjmowanie z szybszym powrotem do zdrowia np. podczas biegunki. Jednak nic nie zastąpi naszej naturalnej mikrobioty, która od dnia narodzin wspiera organizm w walce z patogenami.

Bibliografia

  1. New Scientist, 15 September 2018
  2. Cell, doi. org/gd4wmt
  3. Cell, doi. org/gd4wmx

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store