Kawa przeciw arytmii serca

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2019

Kup ten numer
Dodano: 22 marzec 2019

Okazuje się, że kofeina, uważana dotąd za przyczynę zaburzeń pracy serca, wspiera funkcjonowanie tego organu i pomaga uniknąć ataków arytmii.

Wiosną 2018 r. australijscy naukowcy opublikowali wyniki przełomowej analizy przeprowadzonych dotychczas badań, w której rozprawiają się z mitami na temat napojów zawierających kofeinę i ich wpływu na nasze zdrowie, a szczególnie układ krwionośny1. Wynika z niej, że picie kawy, która jest źródłem kofeiny, może nas uchronić przed groźnymi zaburzeniami rytmu serca, szczególnie migotaniem przedsionków. Jak to możliwe?

Kawa uspokaja serce?

Mechanizm antyarytmicznego działania kofeiny związany jest z jej podobieństwem do adenozyny, nukleotydu purynowego pełniącego w naszym organizmie m.in. funkcję neuroprzekaźnika, który reguluje przewodzenie impulsów w sercu. Zapobiega on również powstawaniu dodatkowych pobudzeń elektrycznych, które rozregulowują pracę serca. Kofeina już po niecałej godzinie od wypicia kawy wiąże się trwale z receptorami adenozyny na błonach komórkowych, zastępując ją w działaniu i... uspokaja serce. Australijscy naukowcy wzięli również pod uwagę badania przeprowadzone w 2016 r. na Akademii Medycznej w Pekinie, z których wynika, że wśród pacjentów spożywających dziennie 300 mg kofeiny zaobserwowano o 6% mniej przypadków migotania przedsionków.

Późniejsze badania, prowadzone na uniwersytecie w Lizbonie, potwierdziły przeciwarytmiczne działanie kofeiny, przy czym wykazano zmniejszenie ryzyka wystąpienia migotania przedsionków aż o 13%. Kofeina może wywołać arytmię serca tylko wtedy, gdy jest spożywana w bardzo dużych dawkach. Zwiększa ona bowiem wytwarzanie adrenaliny, hormonu wydzielanego w nadnerczach, który silnie pobudza mięsień sercowy do skurczu. Eksperyment przeprowadzony w szpitalu w brytyjskim mieście Exeter wykazał, że jednorazowe podanie 250 mg kofeiny zwiększało ilość adrenaliny w osoczu aż o 75%. Aby wywołać taki efekt, musielibyśmy jednak wypić naraz 3 duże i mocne kawy.

Czy warto rezygnować z kawy?

Australijscy naukowcy zauważają, że być może zbyt pochopnie doradza się pacjentom z zaburzeniami rytmu serca, by całkowicie rezygnowali z napojów zawierających kofeinę. Za bezpieczną dawkę uznali oni 300 mg kofeiny dziennie, co odpowiada wypiciu w ciągu dnia trzech i pół filiżanki kawy o średniej mocy.

Źródło: http://www.iranathero.ir/uploads/coffeine.pdf

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store