Wielofunkcyjny test ciążowy

Dodano: 21 marzec 2019

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Taka myśl przyświeca obecnie producentom testów ciążowych. Chcą oni, by badanie ujawniało możliwe mutacje genetyczne lub nieprawidłową budowę chromosomów.

To nie wszystko. Niewykluczone, że już niedługo test ciążowy ujawni, czy kobieta spodziewa się jednego dziecka, czy też wieloraczków.

Test miałby przypominać diagnostykę wykorzystywaną w zapłodnieniu in vitro. Polega ona na analizie materiału genetycznego embriona i stwierdzeniu prawdopodobieństwa wystąpienia u niego chorób genetycznych.

Jest jeszcze jeden pomysł: test ciążowy, który pozwoli określić ryzyko poronienia i stanu przedrzucawkowego. Taki test musiałby być niezwykle dokładny, ponieważ błędne wskazanie wysokiego prawdopodobieństwa poronienia mogłoby wpłynąć negatywnie na przyszłą matkę powodując niepotrzebny stres.

Niedoniesienie ciąży to wbrew pozorom częste zjawisko, nie zawsze jednak znana jest jego przyczyna. Najczęściej dochodzi do niego w pierwszym trymestrze.

Źródło: New Scientist 15 August 2015

Tagi: dziecko, ciąża

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store