Wielofunkcyjny test ciążowy

Dodano: 21 marzec 2019

Popularne obecnie testy pozwalają nie tylko stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale też określić, jak bardzo jest ona zaawansowana. A gdyby można było jeszcze dowiedzieć się, czy dziecko będzie zdrowe?

Taka myśl przyświeca obecnie producentom testów ciążowych. Chcą oni, by badanie ujawniało możliwe mutacje genetyczne lub nieprawidłową budowę chromosomów.

To nie wszystko. Niewykluczone, że już niedługo test ciążowy ujawni, czy kobieta spodziewa się jednego dziecka, czy też wieloraczków.

Test miałby przypominać diagnostykę wykorzystywaną w zapłodnieniu in vitro. Polega ona na analizie materiału genetycznego embriona i stwierdzeniu prawdopodobieństwa wystąpienia u niego chorób genetycznych.

Jest jeszcze jeden pomysł: test ciążowy, który pozwoli określić ryzyko poronienia i stanu przedrzucawkowego. Taki test musiałby być niezwykle dokładny, ponieważ błędne wskazanie wysokiego prawdopodobieństwa poronienia mogłoby wpłynąć negatywnie na przyszłą matkę powodując niepotrzebny stres.

Niedoniesienie ciąży to wbrew pozorom częste zjawisko, nie zawsze jednak znana jest jego przyczyna. Najczęściej dochodzi do niego w pierwszym trymestrze.

Źródło: New Scientist 15 August 2015

Tagi: dziecko, ciąża

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store