Zdrowe osoby powinny unikać aspiryny

Dodano: 30 kwiecień 2019

Co prawda kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, ale jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych krwotoków.

Specjaliści z King's College London informują: jeśli nie ma takich wskazań, nie warto przyjmować aspiryny profilaktycznie. Ewentualne korzyści bledną wobec ryzyka krwawienia, które może nawet zagrażać życiu.

Codzienne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego sprzyja krwotokom układu pokarmowego, zwiększając ryzyko ich wystąpienia. Jednocześnie lek zdaje się mieć znikome działanie profilaktyczne wobec chorób układu krążenia, jeśli jest przyjmowany przez osoby zdrowe.

Wnioski pochodzą z metaanalizy 13 badań z udziałem łącznie 164 tys. ochotników. Udowodniono w niej, że regularne sięganie po aspirynę zmniejsza ryzyko ataku serca lub udaru mózgu o 11% - dla porównania zagrożenie krwotokiem wewnętrznym wywołanym stosowaniem leku wynosi aż 43%.

Jednocześnie autorzy pracy nie są w stanie przedstawić dowodów na to, że aspiryna chroni przed rakiem. Według ich ustaleń zarówno osoby przyjmujące kwas acetylosalicylowy, jak i niestosujące go, wykazywały takie samo ryzyko zachorowania na nowotwór.

Źródło: JAMA, 2019; 321: 277-87

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store