Świnki morskie pomagają pacjentom z poważnymi urazami mózgu

Dodano: 6 maj 2019

Udowodniono, że kontakt ze zwierzętami pomaga osobom z uszkodzeniem mózgu na nowo cieszyć się życiem.

Urazowe uszkodzenie mózgu, albo uraz wewnątrzczaszkowy, wiąże się często z zaburzeniami świadomości, bólami głowy, problemami z równowagą i wymiotami, a niekiedy także z niedowładem lub porażeniem kończyn. Pacjenci doświadczają problemów z komunikacją, częściej wpadają w gniew, unikają kontaktu z otoczeniem. Zdarza się też, że uraz mózgu wpływa na ich charakter i zmienia nie do poznania.

Oprócz interwencji lekarskiej chorzy są poddawani terapii, która ma na celu pomóc im na nowo panować nad swoim ciałem, a także prowadzić życie społeczne. Okazuje się, że pacjenci szybciej wracają do zdrowia, jeżeli w czasie leczenia wchodzą w interakcje ze zwierzętami.

Specjaliści zaprosili do badania 19 ochotników z urazowymi uszkodzeniami mózgu, którzy mieli uczestniczyć zarówno w sesjach psychoterapii, jak i zooterapii, przy czym każdy pacjent indywidualnie z lekarzem wybierał, z którym zwierzęciem chce mieć kontakt: koniem, osłem, owcą, kozą, świnią miniaturką, kotem, kurą, królikiem czy świnką morską.

Podczas każdej sesji uczestnicy mieli wykonać zadanie indywidualne lub w asyście zwierzęcia, np:

  • zebrać warzywa w ogródku / nakarmić świnkę morską
  • spacerować z piłką / spacerować ze świnią miniaturką
  • wytrzeć meble z kurzu / posprzątać klatkę królika w jego obecności

Po każdej sesji ochotnicy wypełniali kwestionariusz dotyczący ich samopoczucia i gotowości do uczestnictwa w kolejnej sesji.

Wyniki badania uznano za zadowalające: pacjenci z urazami mózgu, którzy wchodzili w interakcje ze zwierzętami, lepiej mówili, częściej nawiązywali kontakt wzrokowy z terapeutą oraz wykazywali łagodniejsze zachowanie w kontaktach z innymi osobami. Autorzy pracy wierzą, że terapia z udziałem zwierząt przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-019-42280-0

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store