Niesteroidowe leki przeciwzapalne i zakażenie C. difficile

Dodano: 7 maj 2019

Zakażenie bakteriami Clostridium difficile powiązano już z wyjałowieniem organizmu po antybiotykoterapii. Teraz eksperci ogłaszają, że za infekcje mogą odpowiadać również leki przeciwbólowe.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać ryzyko zakażenia C. difficile, a w trakcie trwania infekcji zaostrzać jej objawy, w tym. biegunki, bóle żołądka i zmęczenie.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan podejrzewają, że popularne leki stosowane przy łagodzeniu bólu towarzyszącego infekcji C. difficile tak naprawdę szkodzą chorym. Nie mają jednak bezpośrednich dowodów na to, a jedynie wnioski z obserwacji zakażonych myszy laboratoryjnych, z których część przyjmowała niesteroidowe leki przeciwzapalne: w tej grupie przeżywalność wyniosła jedynie 20%, natomiast w grupie, której nie podawano NLPZ, aż 80% gryzoni przeżyło zakażenie C. difficile.

Infekcja bakteriami C. difficile jest jednym z najgroźniejszych powikłań pobytu w szpitalach lub domach opieki. Specjaliści w amerykańskich Centrach Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) podejrzewają, że nawet 15 tys. Amerykanów umiera każdego roku z powodu powikłań po infekcji.

Źródło: mBio, 2019; 10.pii: e22082-18

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store