Niesteroidowe leki przeciwzapalne i zakażenie C. difficile

Dodano: 7 maj 2019

Zakażenie bakteriami Clostridium difficile powiązano już z wyjałowieniem organizmu po antybiotykoterapii. Teraz eksperci ogłaszają, że za infekcje mogą odpowiadać również leki przeciwbólowe.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać ryzyko zakażenia C. difficile, a w trakcie trwania infekcji zaostrzać jej objawy, w tym. biegunki, bóle żołądka i zmęczenie.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan podejrzewają, że popularne leki stosowane przy łagodzeniu bólu towarzyszącego infekcji C. difficile tak naprawdę szkodzą chorym. Nie mają jednak bezpośrednich dowodów na to, a jedynie wnioski z obserwacji zakażonych myszy laboratoryjnych, z których część przyjmowała niesteroidowe leki przeciwzapalne: w tej grupie przeżywalność wyniosła jedynie 20%, natomiast w grupie, której nie podawano NLPZ, aż 80% gryzoni przeżyło zakażenie C. difficile.

Infekcja bakteriami C. difficile jest jednym z najgroźniejszych powikłań pobytu w szpitalach lub domach opieki. Specjaliści w amerykańskich Centrach Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) podejrzewają, że nawet 15 tys. Amerykanów umiera każdego roku z powodu powikłań po infekcji.

Źródło: mBio, 2019; 10.pii: e22082-18

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze zostało przegapione i nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store