Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Dodano: 16 maj 2019

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Rak rdzeniasty tarczycy jest rzadkim nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek tarczycy odpowiedzialnych za gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. Czułym markerem obecności tego nowotworu jest stężenie kalcytoniny, hormonu ułatwiającego przejście wapnia z krwi do kości.

Rak rdzeniasty tarczycy najczęściej rozwija się wśród kobiet i osób po 50. roku życia. Przyczyny RRT nie są jasne, około 25% przypadków to nowotwory dziedziczne, a jedyny udowodniony czynnik ryzyka to ekspozycja na promieniowanie jonizujące. Nowotwór ten jest podstępny, ponieważ przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. W wielu przypadkach pierwszym zauważalnym symptomem choroby są powiększone wskutek przerzutów węzły chłonne, chrypka, bolesność tarczycy przy dotyku czy biegunka. Niestety blisko połowa przypadków raka rdzeniastego diagnozowana jest w stadium zaawansowanym.

Personalizowane leczenie inhibitorami kinazy tyrozynowej potrafi zahamować rozwój choroby nawet przez 10 lat.

Niestety, chociaż terapia dostępna jest od 2012 r. w większości krajów Europy, w Polsce nadal pozostaje poza zasięgiem pacjentów - mówi prof. Marek Ruchała z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego. Obecnie z innowacyjnego leczenia pacjenci mogą korzystać jedynie w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych.

- Wiąże się to jednak z wieloma niedogodnościami. Ministerstwo Zdrowia za każdym razem musi wystawić zgodę na zastosowanie terapii, a to oznacza m.in. oczekiwanie pacjenta na wdrożenie leczenia - dodaje profesor.

Tymczasem dostęp do innowacyjnych terapii pozwoliłby leczyć polskich pacjentów z rakiem tarczycy na światowym poziomie i zgodnie z możliwościami współczesnej medycyny, dlatego wciąż liczymy, że wkrótce stanie się to możliwe - mówi Joanna Charchuta, pacjentka i przewodnicząca Stowarzyszenia Łąka Motyli.

Inf. prasowa

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store