MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Kup ten numer
Dodano: 17 maj 2019

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Badania prowadzone w Klinice Uniwersyteckiej w Heidelbergu w grupie 110 pacjentów z cukrzycową chorobą nerek wykazały, że udział w grupowym treningu MBSR zmniejsza stres i objawy depresji. Obniża też rozkurczowe ciśnienie krwi, którego wysoki poziom bardzo często jest powiązany z niedomaganiem nerek. MBSR redukuje ponadto stres oksydacyjny, co prowadzi m.in. do ograniczenia występującej w nefropatii cukrzycowej albuminurii (białkomocz)1.

Natomiast opublikowane w 2017 r. wyniki metaanalizy potwierdziły, że u kobiet, które przeszły operację usunięcia piersi w następstwie choroby nowotworowej, trening MBSR przyniósł istotne statystycznie rezultaty, jeśli chodzi o odczuwane zmęczenie i niepokój, a także leczenie bezsenności i depresji2.

W innym badaniu u 22 pacjentów w wieku od 18 do 62 lat, u których stwierdzono pourazowe uszkodzenie mózgu, dwugodzinne sesje MBRS odbywające się raz w tygodniu przez 2,5 miesiąca przyniosły deklarowaną przez pacjentów poprawę jakości życia i wydolności umysłowej. Co ważne, istotną poprawę uzyskano w obszarze pamięci operacyjnej, a także w zakresie zdolności do skupienia uwagi3.

Mindfulness kontra reumatoidalne zapalenie stawów? W przypadku chorych na RZS standardowy 8-tygodniowy trening MBSR nie przyniósł zauważalnego zmniejszenia objawów depresji. Ogólne polepszenie samopoczucia pacjentów zaobserwowano dopiero po kolejnych 4 miesiącach treningu. Choć MBSR nie ma bezpośredniego wpływu na stan kliniczny pacjentów z RZS, może powodować poprawę odczuwanej przez nich jakości życia4.

Bibliografia

  1. Hartmann M. et al., Diabetes Care, 2012, 35(5)
  2. Haller H. et al., Acta Oncol., 2017, 56(12)
  3. Azulay J. et al., J.Head Trauma Rehabil., 2013, 28(4)
  4. Pradhan E.K. et al., Arthritis Rheum., 2007, 57(7)

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store