Intensywne ćwiczenia spowalniają chorobę Parkinsona

Dodano: 29 maj 2019

Choroba Parkinsona jest postępującym nieuleczalnym zaburzeniem neurologicznym. Główne objawy to osłabienie, sztywność, utrata równowagi i zwiększone ryzyko upadków.

Jak się okazuje, osoby z wcześnie wykrytą chorobą Parkinsona mają duże szanse na spowolnienie postępu choroby jeśli zastosują odpowiednią aktywność fizyczną.

Wyniki badań pokazały, że intensywne ćwiczenia na bieżni opóźniają objawy choroby Parkinsona. Niestety podobnych efektów nie obserwowano podczas łagodnych ćwiczeń.

Wykonano badanie z udziałem 128 osób, u których w ciągu pięciu lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Żadna z nich nie wymagała jeszcze leczenia farmakologicznego. Chorzy nie podejmowali wcześniej regularnej aktywności fizycznej.

Badane osoby podzielono na trzy grupy:
- pierwsza grupa - kontynuowała dotychczasowy tryb życia (bez ćwiczeń)
- druga grupa - wykonywała łagodne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno utrzymywano na poziomie od 60 do 65% maksymalnej wartości
- trzecia grupa - wykonywała intensywne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno na poziomie między 80 a 85% maksymalnej wartości

Po 6 miesiącach wyniki były bardzo interesujące – sugerowały, że intensywna aktywność fizyczna może zmienić bieg choroby. U osób z pierwszej grupy, które nie ćwiczyły obserwowano pogorszenie stanu zdrowia, podobnie było w grupie z łagodną aktywnością. Zupełnie inne wyniki otrzymano w grupie trzeciej - u osób z intensywnymi ćwiczeniami praktycznie nie wykazywano postępu choroby Parkinsona.

Co ważne, ćwiczenia, nawet te intensywne przebiegały bez obrażeń, upadków i uszkodzeń ciała, jedynie sporadycznie zgłaszano bóle mięśni.

Przypuszczalnie dzieje się tak z powodu lepszego unaczynienia podczas intensywnych ćwiczeń i dostarczenia większej ilości tlenu i niezbędnych składników dla mózgu.


JAMA Neurol. 2018;75(2):219-226

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store