Intensywne ćwiczenia spowalniają chorobę Parkinsona

Dodano: 29 maj 2019

Choroba Parkinsona jest postępującym nieuleczalnym zaburzeniem neurologicznym. Główne objawy to osłabienie, sztywność, utrata równowagi i zwiększone ryzyko upadków.

Jak się okazuje, osoby z wcześnie wykrytą chorobą Parkinsona mają duże szanse na spowolnienie postępu choroby jeśli zastosują odpowiednią aktywność fizyczną.

Wyniki badań pokazały, że intensywne ćwiczenia na bieżni opóźniają objawy choroby Parkinsona. Niestety podobnych efektów nie obserwowano podczas łagodnych ćwiczeń.

Wykonano badanie z udziałem 128 osób, u których w ciągu pięciu lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Żadna z nich nie wymagała jeszcze leczenia farmakologicznego. Chorzy nie podejmowali wcześniej regularnej aktywności fizycznej.

Badane osoby podzielono na trzy grupy:
- pierwsza grupa - kontynuowała dotychczasowy tryb życia (bez ćwiczeń)
- druga grupa - wykonywała łagodne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno utrzymywano na poziomie od 60 do 65% maksymalnej wartości
- trzecia grupa - wykonywała intensywne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno na poziomie między 80 a 85% maksymalnej wartości

Po 6 miesiącach wyniki były bardzo interesujące – sugerowały, że intensywna aktywność fizyczna może zmienić bieg choroby. U osób z pierwszej grupy, które nie ćwiczyły obserwowano pogorszenie stanu zdrowia, podobnie było w grupie z łagodną aktywnością. Zupełnie inne wyniki otrzymano w grupie trzeciej - u osób z intensywnymi ćwiczeniami praktycznie nie wykazywano postępu choroby Parkinsona.

Co ważne, ćwiczenia, nawet te intensywne przebiegały bez obrażeń, upadków i uszkodzeń ciała, jedynie sporadycznie zgłaszano bóle mięśni.

Przypuszczalnie dzieje się tak z powodu lepszego unaczynienia podczas intensywnych ćwiczeń i dostarczenia większej ilości tlenu i niezbędnych składników dla mózgu.


JAMA Neurol. 2018;75(2):219-226

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Cebula i czosnek na straży zdrowia jelit

Cebula i czosnek na straży zdrowia jelit

Rośliny czosnkowe prawdopodobnie obniżają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store