Intensywne ćwiczenia spowalniają chorobę Parkinsona

Dodano: 29 maj 2019

Choroba Parkinsona jest postępującym nieuleczalnym zaburzeniem neurologicznym. Główne objawy to osłabienie, sztywność, utrata równowagi i zwiększone ryzyko upadków.

Jak się okazuje, osoby z wcześnie wykrytą chorobą Parkinsona mają duże szanse na spowolnienie postępu choroby jeśli zastosują odpowiednią aktywność fizyczną.

Wyniki badań pokazały, że intensywne ćwiczenia na bieżni opóźniają objawy choroby Parkinsona. Niestety podobnych efektów nie obserwowano podczas łagodnych ćwiczeń.

Wykonano badanie z udziałem 128 osób, u których w ciągu pięciu lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Żadna z nich nie wymagała jeszcze leczenia farmakologicznego. Chorzy nie podejmowali wcześniej regularnej aktywności fizycznej.

Badane osoby podzielono na trzy grupy:
- pierwsza grupa - kontynuowała dotychczasowy tryb życia (bez ćwiczeń)
- druga grupa - wykonywała łagodne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno utrzymywano na poziomie od 60 do 65% maksymalnej wartości
- trzecia grupa - wykonywała intensywne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno na poziomie między 80 a 85% maksymalnej wartości

Po 6 miesiącach wyniki były bardzo interesujące – sugerowały, że intensywna aktywność fizyczna może zmienić bieg choroby. U osób z pierwszej grupy, które nie ćwiczyły obserwowano pogorszenie stanu zdrowia, podobnie było w grupie z łagodną aktywnością. Zupełnie inne wyniki otrzymano w grupie trzeciej - u osób z intensywnymi ćwiczeniami praktycznie nie wykazywano postępu choroby Parkinsona.

Co ważne, ćwiczenia, nawet te intensywne przebiegały bez obrażeń, upadków i uszkodzeń ciała, jedynie sporadycznie zgłaszano bóle mięśni.

Przypuszczalnie dzieje się tak z powodu lepszego unaczynienia podczas intensywnych ćwiczeń i dostarczenia większej ilości tlenu i niezbędnych składników dla mózgu.


JAMA Neurol. 2018;75(2):219-226

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

KTO CIĘ WYLECZY – powstaje grupa o zdrowiu

KTO CIĘ WYLECZY – powstaje grupa o zdrowiu

Poznaj marki wchodzące w skład KTO CIĘ WYLECZY.

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

Kolejne badanie wskazuje na możliwą korelację między wirusem opryszczki wargowej a demencją.

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Jedna z częstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych wciąż oznacza dla naukowców więcej pytań niż odpowiedzi.

Witamina D chroni przed cukrzycą

Witamina D chroni przed cukrzycą

Naukowcy odkryli kolejne cenne właściwości słonecznej witaminy.

Jak długo możemy żyć?

Jak długo możemy żyć?

Naukowcy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy istnieje nieprzekraczalna granica wieku.

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store