9 objawów raka prostaty

Dodano: 31 maj 2019

Rak prostaty jest drugim śmiertelnym nowotworem wśród mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, po raku skóry. Również w Polsce pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, opóźniając moment diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

 

1. Parcie na pęcherz lub też dodatkowe oddawanie moczu po opróżnieniu pęcherza. Jeśli wiesz, że oddałeś już wszystko, a mimo to wciąż czujesz ucisk - skontaktuj się z lekarzem. U niektórych pacjentów daje się zauważyć odmienny objaw: brak uczucia kontroli nad moczem.

2. Ból podczas oddawania moczu. Może to być również objaw zapalenia dróg moczowych, dlatego nigdy nie należy go ignorować. Każda wcześnie wykryta infekcja zwiększa szanse na wyleczenie.

3. Krew w moczu. Nie pojawia się ona u każdego pacjenta, ale jeśli już dojdzie do krwiomoczu, skontaktuj się z lekarzem niezwłocznie. Krwiomocz jest również objawem raka nerki.

4. Popuszczanie moczu. Wielu panów wstydzi się rozmawiać o nietrzymaniu moczu. Tymczasem to ważny objaw, którego nie należy bagatelizować.

5. Problemy z erekcją. Zbyt krótki wzwód lub jego brak są objawem wielu problemów, w tym raka prostaty. Na szczęście z zaburzeniami erekcji można walczyć przy pomocy specjalnych ćwiczeń. Nie znaczy to jednak, że powinieneś zrezygnować z wizyty u lekarza.

6. Zaparcia. To objaw nie tylko raka prostaty, ale też wielu chorób jelitowych, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna. Koniecznie opowiedz o tym lekarzowi, zwłaszcza jeśli nie miałeś wcześniej problemów z wypróżnianiem.

7. Ból w dolnym odcinku pleców. Może on wiązać się z nieprawidłową pozycją podczas siedzenia, ale też z zaawansowaną chorobą nerek lub rakiem prostaty. Leki przeciwbólowe nie rozwiążą prawdziwego problemu, a jedynie zamaskują jego objawy.

8. Nokturia. Silna potrzeba odwiedzenia toalety w nocy, zwłaszcza jeśli łączy się z parciem na pusty pęcherz lub krwiomoczem, to wskazanie do niezwłocznej wizyty u lekarza.

9. Krew w nasieniu. To jeden z wyraźniejszych objawów raka prostaty, ale nie obserwuje się go u każdego pacjenta.

To, że nie doświadczasz wszystkich objawów, nie oznacza, że jesteś zdrowy. Umów się na wizytę u lekarza i opowiedz mu o symptomach. Być może w ten sposób uchronisz się przed śmiertelną chorobą.

https://www.nhs.uk/conditions/prostate-cancer/symptoms/

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store