9 objawów raka prostaty

Dodano: 31 maj 2019

Rak prostaty jest drugim śmiertelnym nowotworem wśród mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, po raku skóry. Również w Polsce pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, opóźniając moment diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

 

1. Parcie na pęcherz lub też dodatkowe oddawanie moczu po opróżnieniu pęcherza. Jeśli wiesz, że oddałeś już wszystko, a mimo to wciąż czujesz ucisk - skontaktuj się z lekarzem. U niektórych pacjentów daje się zauważyć odmienny objaw: brak uczucia kontroli nad moczem.

2. Ból podczas oddawania moczu. Może to być również objaw zapalenia dróg moczowych, dlatego nigdy nie należy go ignorować. Każda wcześnie wykryta infekcja zwiększa szanse na wyleczenie.

3. Krew w moczu. Nie pojawia się ona u każdego pacjenta, ale jeśli już dojdzie do krwiomoczu, skontaktuj się z lekarzem niezwłocznie. Krwiomocz jest również objawem raka nerki.

4. Popuszczanie moczu. Wielu panów wstydzi się rozmawiać o nietrzymaniu moczu. Tymczasem to ważny objaw, którego nie należy bagatelizować.

5. Problemy z erekcją. Zbyt krótki wzwód lub jego brak są objawem wielu problemów, w tym raka prostaty. Na szczęście z zaburzeniami erekcji można walczyć przy pomocy specjalnych ćwiczeń. Nie znaczy to jednak, że powinieneś zrezygnować z wizyty u lekarza.

6. Zaparcia. To objaw nie tylko raka prostaty, ale też wielu chorób jelitowych, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna. Koniecznie opowiedz o tym lekarzowi, zwłaszcza jeśli nie miałeś wcześniej problemów z wypróżnianiem.

7. Ból w dolnym odcinku pleców. Może on wiązać się z nieprawidłową pozycją podczas siedzenia, ale też z zaawansowaną chorobą nerek lub rakiem prostaty. Leki przeciwbólowe nie rozwiążą prawdziwego problemu, a jedynie zamaskują jego objawy.

8. Nokturia. Silna potrzeba odwiedzenia toalety w nocy, zwłaszcza jeśli łączy się z parciem na pusty pęcherz lub krwiomoczem, to wskazanie do niezwłocznej wizyty u lekarza.

9. Krew w nasieniu. To jeden z wyraźniejszych objawów raka prostaty, ale nie obserwuje się go u każdego pacjenta.

To, że nie doświadczasz wszystkich objawów, nie oznacza, że jesteś zdrowy. Umów się na wizytę u lekarza i opowiedz mu o symptomach. Być może w ten sposób uchronisz się przed śmiertelną chorobą.

https://www.nhs.uk/conditions/prostate-cancer/symptoms/

Zobacz także

8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

Tajemnica nie tkwi jedynie w wodzie. Eksperci informują, że z czystym sumieniem możesz sięgnąć po lekki alkohol i napoje z kofeiną - ale wszystko z umiarem!

Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Za kilka dni pojawi się nowa lista leków refundowanych. Niestety, zabraknie na niej leków dla tysięcy ciężko chorych pacjentów.

Monitory snu pogarszają bezsenność

Monitory snu pogarszają bezsenność

Niektórzy pacjenci tak bardzo skupiają się na poprawie snu, że jedynie pogłębiają objawy bezsenności.

4 kroki do zdrowego serca

4 kroki do zdrowego serca

Wystarczy kilka prostych zmian, by zapanować nad nieregularnym rytmem serca.

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store