Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Dodano: 12 czerwiec 2019

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Naukowcy z Penn State College of Medicine zaobserwowali, że pewne substancje czynne marihuany zatrzymują szybkie namnażanie komórek nowotworowych, co zapobiega ich rozprzestrzenianiu po całym organizmie.

- Za każdym razem, kiedy dochodzi do podziału komórkowego, istnieje ryzyko, że nowe komórki zmutują się i zaczną dzielić, chociaż nie powinny. Tak właśnie działa rak - powiedział Kent Vrana, który uczestniczył w badaniu. - Jeśli więc możemy zablokować sygnał nakazujący komórce podział, to prawdopodobnie w ten sposób powstrzymamy raka.

W eksperymencie wzięto pod uwagę 370 substancji kannabinoidowych i zbadano ich wpływ na komórki raka jelita grubego. 10 z nich okazało się skutecznych - i co ciekawe, nie były to popularne THC i CBD.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej atakujących nowotworów. W samych Stanach Zjednoczonych diagnozuje się go co roku u 140 tys. osób i jest on przyczyną śmierci ok. 50 tys. pacjentów.

Szybki podział komórkowy charakteryzuje również czerniaka, niewykluczone więc, że marihuana okaże się efektywna również wobec tego nowotworu.

Źródło: Cannabis Cannabinoid Res, 2018; 3: 272

Zobacz także

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Hormonalna przyczyna autyzmu?

Hormonalna przyczyna autyzmu?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to skomplikowane zjawisko. Czy kiedykolwiek w pełni zrozumiemy mechanizmy jego powstawania?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store